Общият брой на магистралите в България е 8 - завършени, в строителство, в напреднал етап на реализация или планирани. Три от тях все още не са стартирали изграждането си. Изградени са около 830 км от общо 1500 км предвидени магистрални пътища.
Ето кои са те:
1. Тракия
360 км, изградена изцяло през 2013 г.
Това е главният път в Централна България, осигуряващ връзка между градовете София-Пловдив-Бургас. Автомагистрала Тракия е част от Европейски транспортен коридор № 8 и Трансевропейската автомагистрала “Север-Юг”.
Магистралата носи името на историко-географската област Тракия, през която минава.
Жените си избраха „Автомобил на 2023 година“
2. Хемус
430 км, София-Варна
Завършени са общо 175 км от София до Брестница и от Шумен до Варна. По магистралата преминават и ще преминават Европейските пътища Е79 от София до Ботевград, Е83 от Ботевград до Ябланица, Е772 от Ябланица до Шумен и Е70 от Шумен до Варна.
Строителството започва през 1974 г., като първа копка прави тогавашният “Първи човек в държавата” - Тодор Живков.
Автомагистралата оформя северното отклонение от Българската АМ мрежа, която трябва да осигури преминаването на международния трафик в посока Запад-Изток.
Автомагистралата е кръстена Хемус /старото име на Стара планина/, през която преминава.
3. Струма
обща дължина 172 км, до момента са изградени 138 км
Предвидена е да свързва София с Гърция при ГКПП Кулата. Магистралата дублира и на места замества републиканския път I-1 и по нея преминава Европейски път Е79.
В момента се изграждат тунел “Железница” и малки участъци преди и след него. Строителството на участъка през Кресненския пролом е проблемно, защото се планира магистралата да премине през една от най-важните територии за защита на биологичното разнообразие в България. След ГКПП Кулата магистралата продължава като Автомагистрала А25 към Солун.
Кръстена е на река Струма, по чието протежение преминава.
С решение на МС от 2018 г. автомагистрала Люлин престава да съществува като самостоятелна магистрала и става част от АМ Струма.
4. Марица
Дълга е 112 км от Чирпан до ГКПП Капитан Андреево. Изцяло е завършена през 2015 г.
Носи името на реката, по чието протежение преминава.
5. Черно море
Планирана е да свързва АМ Хемус и АМ Тракия между Варна и Бургас. Към момента са изградени 8 км. Предвидено е магистрала Черно море да е с дължина 112-117 км.
Очаква се да улеснява транспортните връзки между двата най-големи черноморски града, както и да реши затрудненията с прехода на Стара планина, който забавя трафика между Несебър и Обзор.
6. Европа
обща дължина 63, км от които са изградени 39 км.
Предвидена е да свързва София с Република Сърбия при ГКПП Калотина. Замества и на места дублира републикански път I-8 и по нея преминава Европейски път Е80. След ГКПП Калотина продължава като Автомагистрала А4 в Сърбия към Ниш.
Най-напред е известна под името Калотина-София, за кратко само Калотина. С решение на МС от 2018 г. официално името на магистралата става Европа.
Защо не е добра идея да купувате нова кола точно сега
7. Русе-Велико Търново
Предвижда се да е с дължина 133 км.
Все още няма изграден участък от тази магистрала. Планирана е да започва от бъдещ мост над река Дунав и да свързва градовете Русе и Велико Търново. Тя ще дублира републиканския път I-5 и по нея ще преминава Европейски път Е85. Ще бъде част от Паневропейски транспортен коридор 9.
8. Рила
Предвижда се да бъде около 170 км. Планирана е да започва от ГКПП Гюешево и да свързва градовете Кюстендил, Дупница и Самоков с АМ Тракия, АМ Хемус и АМ Струма.
Дублира републиканския път I-6 до Кюстендил и II-62 до Самоков и по нея ще преминава Европейски път Е871 до Кюстендил. Ще бъде част от Паневропейски транспортен коридор.