Ежедневното измиване на косата през лятото е оправдано – горещото време води до изпотяване на скалпа, омазняването на корените е по-бързо и осезаемо, хлорът и морската вода от ежедневните плажни удоволствия трябва да се отмият, за да не нанесат вреда на косъма и да отнемат от цвета му. Как обаче стоят нещата през студения сезон и колко често трябва да е миенето на косата през зимата, когато отоплението отнема от влагата ѝ и я прави по-суха и чуплива? Определено честотата на миенето на косата следва да се разреди, за да се запази здрав косъмът, но точният отговор на този въпрос зависи от типа на косата ви.
Колко често трябва да е миенето на косата през зимата според типа на скалпа и косата?
Мазна коса
Миенето на косата, склонна към омазняване, трябва да следва самите нужди на косата – тоест да се измие, когато изглежда мръсна, мазна и слепната за главата. Не се страхувайте от честото миене, ако косата ви се нуждае от него. Не пропускайте обаче правилната грижа – шампоан, подходящ за типа на косата ви, маска за подхранване, топла вода.
Как да отгледаме гъста и здрава коса: 9 правила за шикозна коса
Да, топлата вода е важна във вашия случай, защото отваря порите, с което допринася за дълбокото почистване и позволява на скалпа да абсорбира влагата и естествените масла, което води до добър растеж и вид на косата. Топлата вода отмива чудесно и прекомерното омазняване. Тя е приятна през зимата, използвате я с удоволствие, така че просто се насладете на ритуала за грижа за косата и на времето за себе си. Мазната коса може да миете и през ден дори през зимата, без да се притеснявате от накъсване и влошен вид от честото миене.
Суха коса
Сухата коса е особено чувствителна на често измиване, което отнема още повече от естествената масла и от влагата, необходими за здравето на косата ви. Ако запазите честотата на измиване от летните месеци през зимата, когато използвате и гореща вода, ще пресушите косъма, той ще стане чуплив, накъсан, труден за оформяне и поддържане, косата ще изглежда безжизнена, изгорена и изтощена.
Разредете максимално честотата на миенето на косата през зимата и задължително добавете продукти за грижа – маска, подхранващи балсами и продукти без отмиване, които ще помогнат за стилизирането на прическата и ще съхранят влагата, предпазвайки косата от неблагоприятните за нея топлинна обработка и сурови зимни условия. Сухата коса не трябва да се измива по-често от веднъж на 4-5 дни през зимата, а ако е чиста и не е поела неприятни миризми – и по-рядко. Какво правим обаче, ако работата ви е в запрашена среда или в заведение, предлагащо кулинарни наслади, и косата попива всички аромати?
Направите косата по-плътна с народни средства и процедури за грижа за коса
Естествено, че не е нужно да я понасяте така. Каквото и да съветват експертите по отношение на миенето на сухата коса, ако професията ви го изисква, може да посягате към шампоана всеки ден, но го изберете внимателно – богат на масла, щадящ косъма, разработен за ежедневна употреба и за суха коса. Откажете се от ежедневното стилизиране и особено от пресата, ако се налага ежедневно измиване на косата.
Подобни са съветите и за боядисаната коса, с чието миене не трябва да се прекалява през нито един от сезоните, за да не отмиете цвета. Изборът на шампоан при боядисаната коса също е от решаващо значение за съхраняване на цвета ѝ – единствено специално разработения за боядисана коса дава на вашата всичко, от което тя се нуждае, дори да се налага да я миете по-често, отколкото бихте желали.
Припомняме, че без да е от значение колко често миете косата си, важно е да помните, че не трябва да лягате с мокра коса, за да не се накъса косъмът, и не трябва да излизате с мокра коса, за да не рискувате здравето си през зимата.