Традиционната българска кухня е много богата и разнообразна, а това се обяснява както с изобилието на различни местни продукти, така и с разнообразните зеленчуци и подправки. Това се дължи на климата и плодородните почви на България, така и от географското положение на страната на главния път между Изтока и Запада, Европа и Азия, по който от древни времена активно се движат огромен брой хора, носейки със себе си части от своята култура, включително кулинарна.
На какво вредят най-много лютите чушки?
Чушките са пренесени в Европа от Централна Америка от Колумб, заедно с картофите, доматите и царевицата. На Балканите и по-специално в България се появява вероятно още през 16-17 век и получава широка популярност. Климатичните условия и почвите на равнинните райони на страната се оказват изключително подходящи за отглеждането им и получаване на богати реколти, той хармонично се вписва в българската храна.
Коя е най-лютата чушка в България?
Много хора обичат храни, които имат пикантен вкус. Те също така се използват широко за приготвяне на сосове, подправки. Любителите на лютото се интересуват кои сортове имат най-голяма лютивост.
По скалата Сковил се открива количеството капсаицин в лютата чушка. Това е самият компонент, който го прави лют. Въздейства на топлинните рецептори и в зависимост от съдържанието му, лютите чушки са с различна степен на пикантност.
Ползите и вредите от лютите чушки
Това вещество се намира в плацентата на зеленчука - тънък бял слой вътре в него, който има пореста структура. Капсаицинът, когато се освобождава в слюнката, въздейства на рецепторите по такъв начин, че се появява усещане за парене.
Лютите чушки се използват предимно за подправка, известна като "чили", въпреки че в България често се използват пресни. Пикантни сортове, обикновено малки. В допълнение към градинските лехи, те често се отглеждат в саксии.
Друга люта чушка, която се използва в България е капсикумът – тя може да бъде сладка или сравнително люта на вкус. Лютите чушки са известни още като „пиперони“. У нас я наричат чорбаджийска чушка или просто чорбаджийка.
В кулинарията чушките се отличават и по цвят, който обикновено е зелен, червен или зелено-червен с нюанси. Има и разновидности на жълто, оранжево и тъмно синьо, почти черно.