Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой известен френски художник е от български произход?

01 юни 2022, 12:35 часа

Жул Паскин - представител на Парижкото училище по живопис и рисуване, е роден на 31 март 1885 г. в България в град Видин. Семейството е имало много деца. Паскин е осмото дете от единадесет. Бащата на семейството, Маркус Пинкас, се занимавал с търговия със зърно. Семейството било проспериращо. Сефарадски (еврейско-испански) се е говорело у дома.

През 1892 г. Паскин заминава за Букурещ с родителите си, а през 1896 г. е изпратен да учи във Виена. Известно време помага на баща си, като работи с него във фирмата.

Но през 1902 г. се завръща във Виена, където продължава обучението си в художествената работилница на Мориц Хайман в Мюнхен. Съчетава обучението си с работа в сатиричното издателство „Simplicissimus” и „Lustige Dlatter”.

Кой е най-богатият българин за всички времена?

Не по-малко ползотворен е творческият живот на Паскин в Париж, където пристига през 1905 г. Работи в ателие в Монпарнас, след това в Монмартър. В Париж за първи път започва да подписва творбите си „Pascin“. Често се среща с артисти в кафенетата "Дом" и "Селект". Там получава прякорите „Принцът на Монмартър” и „Принцът на трите хълма”.

През 1907 г. в берлинската галерия на Пол Касирер се провежда първата изложба на Паскин.

Когато започва Първата световна война, Паскин, бягайки от мобилизацията, се премества в Ню Йорк. Там той живее до 1920 г. и получава американско гражданство.

През 1918 г. Паскин се жени за Хермин Дейвид, която първо е модел, а след това и художник.

Знаете ли коя е най-северната точка на България?

През 1920 г. се завръща в Париж. По-нататъшният период от живота му е свързан с пътувания до Алжир, Тунис, Италия, Палестина. През 1927 г. Паскин се завръща в САЩ. Той излага работата си в изложби в Бруклинския музей и Нюйоркския музей за модерно изкуство. След това отново пътува до Португалия и Испания.

Провали на изложби, отрицателни отзиви от критици, подценяването му като художник водят до факта, че през 1930 г. Пасчин се самоубива.

Той е бил не само отличен карикатурист. Пасцин е оставил след себе си редица изразителни портрети: "Хермина в синя шапка", "Портрет на Мими Лоран". Съвременните художници все още се интересуват от творчеството на Пасцин. През 2008 г. Московската галерия е домакин на изложба на Пасцин, оставил своя отпечатък във визуалните изкуства.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес