При всичките си ползи и вкусови качества, хлябът има едно неприятно свойство - разваля красивата фигура. Но с какво можете да го замените, ако решите да отслабнете?
Ако говорим за бял хляб и сладкиши, то те могат да бъдат заменени с продукти от ръжено или пълнозърнесто брашно. Първите варианти са най-нискокалорични, богати са на аминокиселини и полиненаситени мазнини. Вторите са пълни с фибри, антиоксиданти и сложни въглехидрати. Други варианти са хляб без мая, с трици, диетичен хляб.Не трябва да съдържат брашно, нишесте, захар или каквито и да било изкуствени добавки.
През пролетта тялото ви не се нуждае от толкова много, за да се чувства сито.Слънчевата енергия намалява апетита ви и сте готови да се насладите на прости и леки ястия. Затова ето с какво да замените хляба.
1. Нахут
Сварявате чаша нахут, заливате го със смес от 250 мл вода и едно яйце, след което смилате всичко старателно в блендер.
Добавяте сол и нарязан копър към сместа, слагате всичко върху тава за печене на тънък слой и печете до златисто кафяво.
Когато питката се охлади, я нарязвате на парчета. И децата, и възрастните ще харесат тези хлебчета, особено ако им добавите интересни плънки.
4 храни, с които успешно ще заместим ХЛЯБА!
2. Ориз
Оризът вместо хляб е добра алтернатива в здравословното хранене. Добър пример са стройните и стегнати японци, които ядат ориза с килограми.
Олекотете своето меню, като замените хляба с ориз, само гледайте да не е рафиниран. Нерафинираните зърна все още имат твърда обвивка и съдържат микроелементи и фибри.
Много диетолози подкрепят кафявия ориз.Разбира се, ще трябва да го готвите два пъти по-дълго, а и ще стане малко твърд, и ще има по-кратък срок на годност. Всички тези недостатъци обаче оправдават значителното количество полезни свойства.
За да сготвите правилно ориза, накиснете чаша зърна за една нощ, на сутринта изсипете набъбналите зърна във вряща вода и ги варете 30-35 минути. Увийте тенджерата в кърпа, изчакайте още 10 минути и сипете в ориза топъл зехтин. Добавете резенчета ябълка и круша, лимонов сок и мед към купа така сготвен ориз и ще имате здравословна, засищаща закуска.
3. Паприка (камба)
Срежете този зеленчук надве, сложете между половинките резени пържен патладжан и пресен домат, резен сирене и спанак - и имате чудесен, здравословен сандвич.
4. Патладжан
Нарежете голям патладжан на дебели филийки, запържете ги от двете страни и между тях поставете плънка от сирене, резени домати и настъргани моркови. Дори и най-придирчивите „здравослови“ ще одобрят подобни кулинарни идеи!
С какво да замените хляба, ако искате да се откажете от него
5. Сандвичи
Ако някой от вашите близки е на диета, това не означава, че трябва да се откажете от сандвичите. Просто намерете заместител на хляба. Най-простият вариант са маруля или друг вид листна салата.
Настържете 200 г произволно сирене, добавете към него връзка наситнен магданоз, подправете с 2 с. л. сметана, сол и черен пипер. Поставете плънката върху листа от маруля и навийте всичко на руло.
6. Кюфтета
Да, хлябът прави котлетите сочни и меки, но за целта може да се използват други, по-здравословни съставки.
Най-простата идея е настъргани сурови картофи за месни котлети, или варени картофи - за рибни котлети.
Настърганите тиквички или зеле също ще придадат на котлетите пухкавост и сочност. За сериозно засищане може да изберете ориз, елда, ечемичен булгур и дори овесени трици.
Например, пуешките кюфтета са вкусно диетично ястие за вашето сезонно леко меню.
Смесвате 500 г пуешка кайма с настърган лук, 3 скилидки чесън, 2 с. л. овесени ядки, сол и черен пипер.
Разбивате каймата старателно с ръце, за да се насити с кислород и да стане по-мека. След това оформяте кюфтета и ги запържвате до златисто-кафяво.
Сервирате с домати, краставици и изцедено кисело мляко!