Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой е най-добрият начин за набавяне на естествен допамин?

15 август 2022, 17:13 часа

От всички химически субстанции в мозъка допаминът е една от най-сложните. Често той бива описван като „хормон на добро настроение“, защото се свързва с положителни усещания като силна мотивация за действие, засилено либидо, удоволствие, пристрастяване, еуфория, концентрация. Естествено, веднъж изпитал подобни емоции, човек иска още и още... И обратно: ниските степени на допамин често допринасят за чувство на умора, липса на мотивация и дори за пристрастяващо поведение. Но има и добра новина: че не зависим само от хубав празник или приятно парти, за да снабдим мозъка си с допамин.

Ето мнението на д-р Гонсало Рамиреш, специалист по обща медицина и психология.

Естествени способи да повишим нивата си на допамин

1. Намалете консумацията на захар!

Нали познавате радостното, щастливо чувство, когато отхапвате от любимия си шоколад или се отдавате на сладко лакомство? Причината е, че захарта внася промени във вашата мозъчна химия и отлага огромно количество допамин в мозъка ви ви след нейната консумация. Но внимание: онова, което привидно е решение, се оказва проблем. Защото след като нивата ви на допамин спаднат малко, ще започнете да желаете повече захар. Вашият мозък свързва захарта с удоволствие и все повече разчита на нея, за да се чувства добре. Ставате зависими! А щом намалите приемането на захар, вие също така намалявате страничните ефекти от нея и желанието за повече консумация.

5 начина да повишим хормона на щастието!

2. Увеличете поглъщането на тирозин! 

Тирозинът е сред 20-те основни аминокиселини в организма. Той насърчава бдителността, концентрацията и вниманието, повишава допамина в мозъка. Сред храните, които осигуряват богата доза тирозин, са: соя, банани, тропическото растение мукуна (Mucuna pruriens), тиквени семки, сусамово семе, фъстъци, авокадо.

3. Спете здравословно!

Човешкият мозък обикновено освобождава по-големи количества допамин в началото на деня, за да осигури мотивацията и енергията, необходими за извършване на всичко през будните часове. Впоследствие мозъкът освобождава по-малки количества за през нощта, когато наближава времето за лягане. Когато естественият цикъл на сън е нарушен, мозъчните допаминови рецептори се „объркват“. С други думи, организмът не знае кога да произведе допамин и колко. Редовният, висококачествен сън спомага да бъдат поддържани нивата на допамин балансирани.

Хормоните на щастието и как въздействат на тялото

4. Наслаждавайте се на слънцето!

Чували ли сте някога за афективно сезонно разстройство (SAD)? То се наблюдава през зимния сезон на такива места, където хората разполагат с малко време с естествена светлина – а това причинява чувство на депресия и потиснатост. Неслучайно в скандинавските страни се наблюдават едни от най-високите нива на самоубийства в цял свят. Има проучвания, сочещи, че излагането на слънце е силно свързано с повишена плътност на рецепторите на допамин в мозъка.

5. Движете се!

Полезните ефекти от физическите усилия върху мозъка са многобройни и разнообразни. Физическата активност повишава серумните нива на калция – а това на свой ред увеличава синтеза на допамин в мозъка. С други думи, една добра дейност, свързана с изпотяване, има силата да активира веригата за удоволствие в мозъка ви. Редовните физически упражнения – гимнастика, фитнес, джогинг, разходки, спортуване, помагат да се балансира нивото на хормоните в тялото ви, така че да се чувствате щастливи без прекалено много емоционални възходи и спадове.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес