Един от най-влиятелните математици в историята – немският геодезист, физик и (естествено) математик Карл Гаус, има значителен принос за науката и в частност за математиката. Неслучайно е останал известен с прозвището „Принца на математиците“, а самият той нарича математиката „Царица на науките“. Голяма част от живота си отдава на науката, както и на работата си като директор на Гьотингенската обсерватория и професор в университета.
Постижения на Карл Гаус
Великият математик, чието пълно име е Йохан Карл Фридрих Гаус, записва в научната си кариера редица световни постижения в областта на математиката. Още през 1796 година постига първия си успех с безспорно значение, когато демонстрира, че всеки правилен многоъгълник с брой на страните, равен на някое число на Ферма, може да бъде построен с линийка и пергел. Други значими постижения на Гаус през годините труд и усилия са:
- второто и третото пълно доказателство на основната теорема на алгебрата,
- принос към теорията на числата,
- метода за минимизиране на грешката при измерване, който и днес намира приложение в науката,
- Гаусов интеграл и Гаусова функция, наречени на негово име,
- теориите за двоични и троични квадратни форми и др.
Ако не сте математик или не проявявате засилен интерес към математиката, със сигурност постиженията на Карл Гаус, теориите и алгоритмите му са ви неразбираеми и непонятни. Със сигурност и ще оцените повече труда и значимостта на усилията му, ако разберете, че магнитометърът, изобретен през 1833 г., е негово дело, както първият електромагнитен телеграф, изобретен с общите му усилия с Вилхелм Вебер през 1833 година. И все пак това още не отговаря на въпроса защо популярният на Карл Гаус – метод е кошмар за учителя му по математика, щом е толкова способен.
Гени, ранен старт и нестабилна психика. Верни ли са стереотипите за гениалността?
Защо популярният на Карл Гаус – метод е кошмар за учителя му по математика?
Безспорният му талант, дар, възможности и познания стават ясни още докато Гаус е студент в университета в Гьотинген, където е наричан дете-чудо заради способностите си и предложените теореми на толкова ранен етап от живота и образованието си. Нещо повече – очевидните му качества и вроден талант стават известни и се проявяват далеч преди студентската му скамейка – в ранните детски години в училище, където именно известният на Карл Гаус метод се проявява като кошмар за учителя му. Заинтригувахме ли ви вече по темата математика и какво точно се е случило?
В ранните училищни години Карл Гаус успява да даде отговор на учителя си за сбора на числата от 1 до 100 много преди да го е открил самият учител. Удивителен самороден талант, с който допринася за математиката и другите точни науки. Начинът, по който Карл стига до крайния резултат далеч преди учителя си, става известен като Карл Гаус метод, превърнал се в кошмар за учителя му. Сборът на цифрите от 1 до 100 преди своя преподавател Гаус получил лесно и бързо, след като забелязал, че всеки две числа, които са на равни разстояния от двата края, имат равни суми:
S=1+2+3+...+98+99+100
1+100=99+2=3+98 и т.н.
Групирал стоте събираеми в 50 групи по две и получил
S=(1+100)+(2+99)+(3+98)+...+(50+51)={100.(100+1) \ 2=50.101=5050
Търсят се млади таланти във физиката, които да отидат на Олимпиадата в Токио
Именно този метод отваря вратите пред него за математиката, а постиженията му следват едно след друго през годините до неговата смърт през 1855 година. Животът му е толкова отдаден на математиката и така тясно свързан с нея, че правилен 17-оъгълник е изобразен на паметната му плоча по негова молба, споделена и изразена приживе.
Любопитно ви е как е изглеждал този велик учен, чиито постижения не бихме могли да опишем в само една статия? Ликът му е отпечатан на банкнотите от 10 германски марки, като израз на преклонение към делата му, а портретът му може да откриете и онлайн в редица статии, споделящи приноса му към науката и в частност към математиката и астрономията.