Мазнините са едни от хранителните вещества, към които подхождаме крайно предпазливо, защото в съзнанието ни те съдействат за трупане на излишно тегло и за сърдечни проблеми. Има обаче полезни мазнини, които трябва да са задължителна част от вашето меню и които съдействат за доброто здраве на целия организъм. Това са омега-3 мастни киселини.
Небезизвестните омега-3 мастни киселини имат редица полезни функции за организма. Те намаляват нивата на лошия холестерол, поддържат сърдечното здраве, грижат се за мозъчната функция и за нервната система, ограничават възпаленията в тялото, предпазват от сухота в очите. Те са много важни за тялото и се делят на три вида – алфалиноленова киселина, която е и най-важна, ейкозапентаенова киселина и докозахексаенова киселина. Начина да си ги набавите е чрез храните, които ги съдържат, а това са:
Някои видове риби – скумрия, сьомга, пъстърва, херинга, сардини. Това са мазните риби, които е хубаво да присъстват в седмичното ви меню поне веднъж. Освен тях, омега-3 мастни киселини се съдържат и в орехите - невероятно полезна ядка, която е чудесна за вегани и вегетарианци, които не консумират риба. Това е начин за набавяне на ценните мазнини под растителна форма. Нека не забравяме и яйцата като страхотен източник на тези мазнини. Хапвайте ги най-добре варени – засищат и снабдяват организма с необходимите витамини.
Една от известните супер храни е лененото семе. Добавете го под смляна форма към сутрешната си закуска, за да бъдете здрави, енергични и заредени с полезни вещества. Ленено семе има положително влияние върху сърдечното здраве и нормализирането на кръвното.
Няма да подминем и другата супер храна – чията, която също съдържа тези мазнини, заедно с витамини, минерали и фибри. Чудесна за всеки ден и всяка закуска. Що се отнася до семената, може да опитате и конопени. Те също са източник на омега-3 мастни киселини и на протеини.
Други много полезни мазнини са мононаситените, които увеличават нивата единствено на добрия холестерол, което предпазва от проблеми със сърцето. Тях може да ги получите чрез консумация на фъстъчено масло, сурови ядки, авокадо, зехтин, рапично масло. Тези храни са богати и на полезни фибри, калий, протеини, фолиева киселина и витамини E, C и B6.
За десерт оставихме полиненаситените мазнини, които може да откриете в сусама, слънчогледовите семена, кедровите ядки, олиото, ореховите ядки, тиквени семена, олио от гроздови семки, свинска мас, пуешко, свинско и пилешко месо. Разбира се, важна е и термичната обратно, за да се храните наистина здравословно. По възможност избягвайте пърженето.
Вредните мазнини, които могат да окажат отрицателен ефект върху организма и тялото ви са онези, съдържащи се във всички вредни храни, чипсове и тем подобни. Това са трансмазнините. Освен това избягвайте палмовото масло и пърженето, както вече споменахме.