В България има много интересни паметници. Много от тях са посветени на събития, които са свързани с войната. Други - с исторически личности или събития. В тази статия ще разгледаме най-интересните паметници в нашата страна и ще разкрием каква е тяхната символика и история. Някои от тях са известни, а за други тепърва ще научите. Вижте нашата селекция:
Храм-паметник "Александър Невски"
Да, всички го познават като храм, но "Александър Невски" е също и паметник. Символиката на паметника е свързана с Освобождението на България. По време на Учредителното събрание (първото народно събрание) от 1879-та година във Велико Търново е взето решение такъв паметник да бъде построен. Взето е решение самият паметник да бъде храм, а символиката с Освобождението е голяма - първият камък е положен на годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор, а в основите на "Александър Невски" има кутия с имената на хората от първото народно събрание на свободна България.
Паметникът на скърбящия воин
От София отиваме към Видин и се пренасяме на централния площад в града. Там има един паметник, който е рядко срещан. Паметник, в който победителят е тъжен. Той представлява български войник и е посветен на Сръбско-българската война от 1885-та година. Паметникът е открит през 1911-та година. Тъжният победител съжалява за войната с братския сръбски народ, въпреки че е победител в нея.
Лъвовете на "Лъвов мост"
Всеки е запознат с четирите статути на лъвове, които се намират на "Лъвов мост" в София. Те символизират четирима български книжари, които са екзекутирани от османските власти. На мястото на моста преди са екзекутирани и революционери, които са давали живота си за свободата на България. Проектът и реализацията на моста е на известните братя Прошек, които го правят в периода 1889 – 1890 година. Интересен факт е, че самите лъвове са изработени от виенска фирма, която ги доставя през 1891-ва година.