Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са животните, които спят зимен сън в България

23 ноември 2023, 15:05 часа

Зимният сън, или летаргия, е феномен, който вълнува природата през студените месеци. В България, този природен процес се проявява в разнообразие от животински видове. От мечки и таралежи до гущери и костенурки, всеки от тях има уникален начин да се адаптира към студените условия и да преживее сезона.

Мечки и таралежи

Мечките са майстори в адаптирането към зимата. През есента те се хранят обилно, набиращи запаси от мазнини, които ще им бъдат необходими през зимния период. Започват постепенно да забавят метаболизма си и влизат в енергоспестяващ режим – зимен сън. Този процес не само им помага да се предпазят от студа, но и гарантира тяхната ефективност за оцеляване.

Защо мечките спят зимен сън?

Таралежите, също се наслаждават на богата храна през есента и натрупват мазнини, които служат като ресурс през зимата. Те влизат в зимен сън, освободени от нуждата да търсят храна в студените месеци.

Гущери и пчели

Гущерите, с нестабилната си телесна температура, се прибират в скривалищата си през есента. Там те заспиват зимния сън, като се крият в дупки в почвата или под дънери. Този период на покой им помага да се справят с лошите условия през зимата.

мечка

Пчелите също имат своя уникален начин за справяне със студа. През зимата те се струпват в центъра на кошера, топлейки се едни други. Заспиват, привеждайки главите си надолу, като прекратяват движението на антенките си. Този колективен подход им позволява да поддържат топлина и енергия в студените дни.

Змии и "истинските" хибернатори

Змиите водят активен живот през топлите месеци, но през зимата влизат в зимен сън. Прекарват месеци, спящи и почивайки, готови да се събудят при първите топли дни на пролетта.

Каква е причината мечките да спят зимен сън?

Най-необичайните хибернатори обаче са дървениците, прилепите и земните катерици (лалугери). Тези животни по време на зимен сън са почти като мъртви, минимизирани до най-ниската точка от жизнения си цикъл. Лисиците дори се настаняват в бърлогата на язовеца, който, въпреки това, не ги гони.

Костенурки и сънливци

При замразяване, костенурките влизат в хибернация, където минимизират жизнените си процеси и ограничават движението си. При затопляне те се будят и възобновяват нормалната си активност.

Кои са животните, които не спят зимен сън – знаете ли?

Сънливецът, познат още като съсел, поставя рекорд с продължителния си сън. Този вид гризач се приспива за месеци в естествените си условия, поставяйки себе си в категорията на истински хибернатор.

В природата на България, зимният сън е не просто феномен, а неотделима част от живота на много видове. От мечки и таралежи до гущери и сънливци, всяко животно има своя уникален начин да се адаптира и преживее студените месеци. Този невероятен баланс между живот и покой играе ключова роля в устойчивостта на природата, и в разнообразието на биологичните видове в България.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес