Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога е въведено лятно часово време в България?

04 април 2022, 17:15 часа

Защо се въвежда лятно часово време?

Основната причина за въвеждането на лятно часово време е спестяване на разходи за осветление, като се увеличи използването на дневна светлина. Времето се измества обикновено с 1 час напред. С това се цели осигуряване на по-добро съвпадение на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Идеята възниква благодарение на по-голямата продължителност на деня през пролетта и лятото и убеждението, че тя може да бъде използвана с цел икономия на енергия.

Кога се въвежда лятното часово време в Европа?

Инициатор на закон за въвеждане на лятно часово време още през 1902 г. е британският бизнесмен Уилям Уилет, който така и не доживява до реализиране на идеята си. След много дебати в парламенти англичаните приемат въвеждане на лятното часово време чак през лятото на 1916 г. Във Великобритания се приема закон, наречен Summer Тime Act. Версията на този закон от 1972 г. може да се види от всеки. Стрелките на часовника трябва да се превъртят с 1 час напред на 21 май и отново да се върнат към времето по Гринуич на 1 октомври . 

Макар идеята да възниква най-напред във Великобритания, първите страни, които официално въвеждат лятно часово време са Германия и Австро-Унгария. Основната причина е недостигът на въглища след Първата световна война и икономия на енергия. Официалното въвеждане става на 30 април 1916 г.

Лятното часово време в България

Още през 1919 г. в България прави опити да се въведе лятното часово време по примера на много европейски страни, но тази идея така и не се налага.

За първи път лятното време се въвежда на 1 април 1979 г.  Приема се това да се случва оттук нататък през последната неделя на март или първата неделя на април в 0:00 ч. Лятното време е валидно до последната неделя на септември или до първата неделя на октомври в 0:00 ч. 

След 1999 г., както и в останалата част на Европа, лятното часово време започва от последната неделя на март в 3:00 ч, когато стрелките на часовниците се превъртат с 1 час напред. Връщането към зимното часово време (наричано още “астрономическо време”) става през последната неделя на октомври, когато  в 4:00 ч часовникът се превърта с 1 час назад. Това правило е валидно и до днес.

За и против лятното часово време

Мненията на въвеждането на лятно часово време са много разнопосочни. Освен ползите от пестене на енергия, се наблюдават и негативни реакции. Смята се, че около 30% от хората изпитват физически и психически дискомфорт.  

Няколко европейски държави не прилагат смяната на времето. Сред тях са:
*Исландия - не сменя стрелките на часовника от 1968 г.
*Беларус и Армения - от 2011 г
*Русия - от 2014 г.

През 2018 г. Европейската комисия проведе онлайн допитване за мнението на европейците относно лятното часово време. Повечето хора са за прекратяване смяната на времето. В България 96% от хората искат прекратяване на смяната на времето, както и да живеят през цялата година по лятното часово време. И до днес в Европейския съюз няма единно мнение по този въпрос.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес