В България има 6840 язовира. Най-големият по площ и обем сред тях е язовир “Искър”. Разположен е по поречието на река Искър, на 45 км югоизточно от София, на 10 км северно от Самоков и на 5 км от село Долни Пасарел. Обемът на Искърския язовир е 673 млн. куб. м, а площта е 30 кв. км, стената е висока 76 м.
Кога е построен язовир “Искър”?
Планирането на построяването на язовира започва още в началото на 20-ти век. С разрастване на столицата, нуждата от вода се увеличава. През 1921 г. започват сериозни проучвания на река Искър. Първата идея е стената да се строи на мястото но Долнопасарелския манастир, но по-късно позицията се измества малко над течението на реката.
Строителството на Искърския язовир започва през 1949 г. Тогава в района има 3 села - Горни Пасарел, Калково и Шишманово. На жителите се налага да се разпръснат из цялата страна. Днес от село Шишманово е останал Шишмановският манастир “Успение Богородично”, а от село Калково - сградата на училището, преустроена в част от комплекс “Щъркелово гнездо”.
Къде се намира най-големият язовир в България
Искърският язовир е построен от затворническа килия
Автор на проекта за конструкцията на язовир “Искър” е инж. Иван Иванов, известен като един от най-успешните кметове на София.
След Деветосептемврийския преврат от 1944 г. инж. Иванов е обвинен от Народния съд като немски агент и фашист, защото получава образованието си в Мюнхен. Осъден е на доживотен затвор. Поради липса на достатъчно доказателства за вината му, присъдата му е намалена на 15 години строг тъмничен затвор.
Българското комунистическо правителство търси съдействие от Съветския съюз за построяването на Искърския язовир, но получава отказ. От Москва им се отговаря “Вие имате най-добрия специалист, изкарайте го от затвора, за да ви направи язовира”. Така и се случва. Всяка сутрин двама милиционери водят инж- Иванов от килията в проектантската стая и вечерта го връщат. След построяването на язовира, инж- иванов е реабилитиран.
Язовир “Искър” е открит официално на 6 септември 1954 г. Най-напред носи името “Пасарел”, след това “Гигант язовир Сталин”, а по-късно - “Искър”.
Кой язовир има най-голям обем в нашата страна?
Кой е Иван Иванов?
Иван Иванов е роден през 1891 г. в Сливен. Завършва начално образование в Стара Загора, след което заминава да учи в София. Учи във Военно училище, но напуска, защото мечтае да стане инженер. Учи инженерно строителство в Германия, където среща и бъдещата си съпруга Матилда. По времето на Първата световна война Иванов строи жп линия в Македония. Става заместник началник на водоснабдяването в София през 1919 г. От 1934 до 1944 г. е кмет на София.
Инж. Иван Иванов е един от най-успешните кметове на столицата. Известен е с това, че не допуска корупция, разточителство и разхищения. Тогава архитектурата на центъра на града оформя своя облик, всички улици са павирани, откриват се над 12 нови училища, няколко болници, бани в кварталите и няколко нови автобусни линии. През 1941 г. е пуснат и първият тролей в посока Горна баня. Негово дело е озеленяването с кестени по централните булеварди на града, както и облицовката на коритата на реките Перловска и Владайска.
През 1944 г. София е бомбардирана по време на Втората световна война. Дори сградата на кметството е в пламъци. Инж. Иванов се справя и с това, като активно участва в гасенето на пожарите, търсенето на заровени хора.
Искърският язовир днес
Днес язовирът се използва за водоснабдяване на столицата и за производство на електроенергия. Красивата природа, чистият въздух и живописните гледки го превръщат в любимо място за отдих на столичани и хора от цялата страна. По брега на язовира има места за отдих и къмпинг, както и възможности за риболов и плаване с лодка.