Напоследък белината е верен спътник при почистването и дезинфекцирането на дома, осолено в условията на коронавирус. В това няма нищо лошо, но колкото и полезна да е, то със сигурност и вреди на здравето ни. Когато изпаренията от белината се смесят с цитрусово изпарение, което в повечето случаи се съдържа в останалите продукти за бита, могат да се образуват фини частици. Можем да ги определим като тези, които се намират в смога, защото са също толкова опасни.
Това съединение обикновено е леко, но големи количества може да раздразни очите, дихателните пътища, гърлото и кожата. Поражения има и върху домашните любимци. Летливите органични съединения са газове, които се отделят от много продукти в домакинството и могат да се отразят на качеството на въздуха или да се залепят за повърхностите.
Изследователи от университета в Торонто, доказват, че ако се употребява големи количества белина, могат да се натрупат хлорни съединения. Обикновено това се случва на места, където има лоша вентилация. При излагане на светлина, независимо от какъв характер, те образуват вторични органични аерозоли.
Това са отново фини частици, подобни на тези от смога. Когато са много лесно попадат в белите дробове. Те причиняват задух и кашлица и дори могат да се озоват и в кръвта. Редовното излагане на подобни частици води до различни проблеми – сърдечни пристъпи, астма или други белодробни заболявания. Хората, които страдат от подобни неразположения, също са изложени на огромен риск.
Айнул Бари, която е асистент в катедрата на държавния университет в Ню Йорк, споделя, че именно домашните препарати за домашно избелване оказват силно влияние върху качеството на въздуха. Избелването може да бъде дори високорисково. Също така, има и други препарати, като тези за миене на съдове и други, освобождават литиеви частици. Те дори могат да имат и висок риск от ракови образования. Все пак, според нея са нужни още изследвания, за да се определи всъщност колко са опасни и как могат да се избегнал лошите последствия от тях.
Можете да почистите дома си безопасно. Нужно е да използвате силни препарати в добре вентилирани помещения. Така ще намалите до минимум риска от вдишване. Използвайте обикновена белина, а не такава с различни добавки.
Използването на „зелени“ почистващи препарати също може да намали риска от излагането на фини частици, които са вредни за вас. При ароматизираните също внимавайте за различните вредни неща, така че да не си донесе алергична реакция или нещо по-опасно. Най-безопасният начин да чистите дома си е със сода и оцет. Можете да ги приложите за всяко място и са напълно екологични – тоест не са опасни за вас и околната среда.