Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 14 февруари - традиции и обичаи

13 февруари 2025, 18:28 часа

На 14 февруари в църковния календар е денят на паметта на свети равноапостолен Кирил Славянобългарски и Преп. Авксентий. В народния календар празникът е известен като Трифон Зарезан или Трифоновден. Българската църква почита този празник и на 1 февруари, а 14 февруари се празнува като ден на лозаря. Също на този ден мнозина празнуват Свети Валентин, но църквата не го признава за официален празник. Имен ден празнуват всички с имената Кирил, Мирон, Лозан, Трифон, Трифонка. Въпреки че Св. Валентин не е официален православен празник, на този ден празнуват и всички с имената Валентин, Валентина, Вальо ( според православния календар те имат имен ден на 10 февруари). В празника на 14 февруари се преплитат църковни и фолклорни традиции. Ето какви са обичаите и забраните, свързани с празника - какво трябва и не трябва да се прави. 

Какъв църковен празник е на 13 февруари - традиции и обичаи

Църковен празник на 14 февруари

Кирил, заедно с брат си Методий, е просветител и проповедник на християнството сред славяните. Те са родени във Византийската империя през 9 век и имат огромен принос за културното и духовно развитие на славянските народи. Кирил, известен също като Константин, заедно с Методий създават славянската азбука, глаголицата, която по-късно става основа за кирилицата, която се използва в много славянски езици. Те също така превеждат богослужебни книги на славянски език, което позволява на хората да разберат по-добре християнските учения.

Какъв църковен празник е на 12 февруари - традиции и обичаи

празник

Свети Авксентий (4 век) е християнски аскет, живял във Витиния (сега част от Турция). Той се установява сам в една пещера, водейки строг живот, придържайки се към молитва. Неговата духовна мъдрост привлича многобройни ученици, които основават около него община, превърнала се по-късно в известен манастир.

На 14 февруари се празнува и Трифон Зарезан. Трифон е роден и живял през трети век. От детството си той имал способността да лекува хора и да прогонва демони от тях. Той използва своите дарби. Блаодарение на тях прогонил демоните от дъщерята на римския император Гордиан. Младият мъж също имал дарбата да прогонва насекомите, които увреждаха посевите, включително и лозята. Затова се почита като покровител на лозарите.

Трифон бил заловен и изтезаван заради християнската си вяра. Преди главата му да падне от раменете му поради посичането с меч, душата на младежа мирно се предала на Господа. Мощите на Свети Трифон се почитат заради помощта им при изцеление. Вярващите се молят на мъченика за разрешаване на здравословни проблеми и избавление от беди.

10 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

празник

Какво не трябва да се прави на 14 февруари

На този ден не трябва да режете косата или ноктите си. Забранено е да се псува или да се клюкарства. По-добре е да планирате посещение при лекар за друг ден.

Относно забраните на този ден двойките не трябва да се карат, защото това може да донесе нещастие на семейството. Също така не се препоръчва да започвате нови неща, защото може да са неуспешни.

Знаци, традиции, поверия и обичаи на 14 февруари

Предците ни са приемали 14 февруари за деня, в който природата започва да се подготвя за пролетта. Нашите предци са наблюдавали времето, за да предскажат какъв ще бъде следващият сезон:

  • ако в този ден е топло, това означава, че пролетта ще дойде рано;
  • ако има слана по дърветата, това означава късна пролет;

9 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи 

Вятърът на 14 февруари вещае променливо време през март. Предците ни са вярвали, че каквото е времето на 14 февруари, такова ще е през месец март. Ако студът е много силен - лятото ще бъде сухо и горещо. Ако на 14 февруари слънчево – лятото ще е топло, но пролетта ще е мразовита.

Според народните поверия се вярва, че сънищата, които се сънуват в нощта на 14 февруари, определено ще се сбъднат. Тълкуването им може да бъде интересно. Сънуването на часовник мечтае за временни трудности, а на чиния или тенджера за неуспехи в начинанията.

Според обичаите на Трифоновден рано сутринта се извършва зарязване на лозята. Мъжете, които изпълняват този обичай, първо се прекръстват 3 пъти в посока към слънцето и след подрязват 3 лози. Мястото на подрязване се поръсва със светена вода, вино и пепелта, която е запазена от Бъдни вечер. 

7 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

празник 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес