Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще се случи, ако пиете уиски всеки ден?

20 декември 2022, 15:18 часа

Като цяло видът на алкохола, който пиете, не е толкова от значение за здравето ви, колкото количеството и честотата на пиене. Недостатъците на ежедневното пиене на твърде много уиски са подобни на тези при пиенето на твърде много алкохол като цяло. Те включват:

- Увеличаване на теглото

- Повишен риск от рак

- Риск от възпаление

- Увреждане на основни органи, водещо до чернодробни заболявания

- Отслабена имунна система

- Социални, финансови и професионални затруднения

Кои са показателите, които ви казват да намалите алкохола

КОЛКО УИСКИ Е ПОЛЕЗНО?

Това зависи от вашата възраст и лична биология. Някои проучвания показват, че умереното пиене има някои ползи за здравето. Други данни сочат, че най-безопасното количество уиски е да не се пие изобщо. Умерената консумация на уиски се определя като:

- До едно уиски на ден за жените

- До две уискита на ден за мъжете

Това се отнася за стандартна напитка или около един обикновен шот. Някои доказателства сочат, че умереното пиене има ползи за здравето, включително:

Вижте колко е срокът на годност на уискито, ракията и други спиртни напитки

- Подобрено сърдечно здраве

- Подобрено настроение и намален стрес

- Намален риск от диабет

- Намален риск от затлъстяване

По тази логика, ако пиете по една чаша уиски всеки ден, това може да е донякъде полезно за вас. Но като цяло всяка от горепосочените ползи може да бъде получена и от добро хранене и достатъчно движение.

Каква е разликата между уиски сингъл малц, бленд, скоч и бърбън

МОЖЕ ЛИ УИСКИТО ДА ЛЕКУВА НАСТИНКА?

Макар често да чуваме, че една чаша уиски е полезна при кашлица и настинка, в действителност тя обикновено влошава нещата. Пиенето на алкохол отслабва имунната ви система. И макар че високите концентрации на алкохол могат да убият микробите по повърхностите, докато уискито достигне до кръвта ви, то е твърде разредено, за да има някакъв ефект. Ако се чувствате зле, най-добре се придържайте към топли течности и поддържайте хидратацията си с вода или електролити. А за превенция на настинката е по-добре да приемате витамин С и други средства за укрепване на имунната система. Уискито за кашлица и настинка вероятно ще навреди повече, отколкото ще помогне.

С КАКВО УИСКИТО СЕ РАЗЛИЧАВА ОТ ДРУГИТЕ НАПИТКИ?

В резултат на начина, по който се произвежда уискито, то има някои уникални предимства и недостатъци, които го отличават от другите алкохолни напитки.

Уиски или бърбън

1. Феноли

Уискито има висока концентрация на феноли, които са резултат от процеса на стареене. Проучванията показват, че хората изпитват скок на фенолите малко след като са консумирали уиски. Фенолите могат да помогнат за намаляване на възпалението, увеличават антиоксидантите, като намаляват риска от различни заболявания. Това е една от причините умерените количества уиски да намаляват риска от сърдечни заболявания.

2. Помага за загубата на тегло

Уискито е една от най-нискокалоричните алкохолни напитки. Ако броите калориите или се опитвате да отслабнете, изборът на уиски пред по-висококалорична алкохолна напитка може да ви помогне да се вместите в дневните си цели.

Знаете ли от какво се прави уиски?

3. По-лош махмурлук

От друга страна, пиещите уиски са склонни да съобщават за по-лош махмурлук. Основната причина за това е, че уискито има по-висока концентрация на конгенери - страничен продукт от ферментацията, който допринася за миризмата и вкуса на уискито. Конгенерите могат да удължат ефекта на интоксикацията и да засилят симптомите на махмурлука - включително главоболие, лош дъх и разстроен стомах.

4. Алергии

Хората, които са алергични или чувствителни към ръж, пшеница, царевица или ечемик (зърната, които обикновено се използват за производството на уиски), могат да изпитат алергична реакция към тази напитка. В зависимост от човека тези реакции могат да бъдат тежки, а алкохолът в уискито може да ги влоши още повече.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес