След Антоновден идва друг голям празник - Атанасовден. Честит да е на всички именици! Бъдете здрави и щастливи! Ако празнувате днес, това значи само едно нещо - довечера ще посрещате гости. В тази статия ще предложим опции за всички, които искат да спазват традициите и ще ви дадем насоки за това какво да сложите на празничната трапеза, за да уважите обичая.
Основната разлика с Антоновден е, че днес на масата може да сложите свинско месо. Има традиционни рецепти, но както и да го приготвите - няма да сбъркате. Популярни ястия с пилешко за празника са пиле с ориз или цяло печено пиле (което може и да е пълнено). От десертите популярна е и питата с мед, която се яде и на Антоновден.
Както всеки празник и тук традициите забраняват готвенето на определени храни. В днешния ден това са всички варива. Не правете нищо бобено, нахутено или с царевица. Вярва се, че така се ограничават болестите по най-малките в семейството.
По стара традиция се готви черна кокошка, която след като се приготви се раздава на близките. Това отново се прави с цел предпазване от болести.
Празникът е обичан в България и почитан не само, защото има много именици. Днес празнуват всички, които се занимават с ножарство и сходни професии. Казват също, че е празник и на побратимите.
Освен посочените по-горе, няма други съществени препоръки или ограничения за това какво да има на празничната трапеза или не. Може да приготвите 1-2 от ястията и да се чувствате спокойни, че сте уважили обичая. Не забравяйте да пропуснете "забранените" храни за този ден.