На 6 май се почита паметта на Св. Великомъченик Георги Победоносец. Гергьовден е сред най-големите празници у нас. Той се почита и като празник на земята, земеделието и животновъдството. Свети Георги е покровител на стадата и овчарите.
От край време се спазват най-различни обичаи. В днешната статия ще ви разкажем за някои от тях.
Какво е прието да се прави на Гергьовден?
Важно е да спазите дори една малка част от традициите и обичаите на Гергьовден, ако искате през цялата година да имате късмет и берекет.
Прието е на този ден цялото семейство да сяда около трапезата и на всеки един от членовете му да се раздава парче обреден хляб. Преди празничния обяд или вечеря трябва да се изпие чаша прясно мляко.
На 6 май не е желателно да се дават млечни продукти назаем. Домакините трябва да сервират на трапезите си ястие с агнешко месо. Ако семейството не е почитател на този вид месо, може да не се пече цяло агне, а да се приготви пълнена плешка, агнешки кебап или друго.
Счита се, че на Гергьовден е позволено да се правят магии с конци. Връзва се на трендафил жълт конец, а на ръката червен. На сутринта момите три пъти сменят конеца и по този начин прогонват болестите и бедите.
Народни обичаи на Гергьовден: Днес всяка капка дъжд е жълтица
На празника се изпичат специални кравайчета, които се дават на овчари и говедари. С тях се обикалят кошарите, в които се отглеждат животните. Този ритуал се прави, за да са защитени стадата.
Ако на Гергьовден някой от семейството е болен, трябва три пъти да се провре между вековно дърво. Така ускорява процеса на оздравяване. Болните хора се къпят във вода, която завива на ляво. Вярва се, че по този начин ще намерят скорошно изцеление и отново ще бъдат здрави.
Възрастните хора разказват, че на Гергьовден млякото се подквасва с роса. С нея се замесва и хлябът.
Утрото на този ден е магично и е прието и млади, и стари да се търкалят в росата за късмет и здраве.
Това са само една малка част от обичаите и ритуалите, обвързани с този голям празник.