Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви рискове крие преминаването към зимното часово време?

19 октомври 2023, 20:39 часа

Последната неделя на октомври ще върнем часовниците с 1 час назад, за да преминем от лятно към зимно часово време. Макар получаваме цял допълнителен час сън, това не оказва благотворно влияние върху “вътрешния” ни часовник, известен също като циркаден ритъм.

Всъщност двукратната смяна на времето десинхронизира часовника на тялото, което води до увеличаване риска от някои заболявания като депресия, затлъстяване, инфаркт, рак и дори автомобилни катастрофи.

Какви рискове крие преминаването към зимното часово време?

Депресия и мрачно настроение

През есента и зимата много хора обикновено прекарват повече време на закрито - у дома, на работа, на училище. Те са изложени на по-малко слънце, което намалява количествата на витамин D, който се произвежда в тялото. Ниските нива на витамин D са свързани с мрачно настроение, депресия, умора, мускулна болест, слабост в костите.

Кога сменяме стрелките на часовника и как ще се отрази на здравето ни

Нарушенията на съня повишават риска от психични заболявания. През есента загубата на един час вечерна светлина може значително да повлияе на настроението ни - и да сигнализира за началото на сезонно афективно разстройство, вид депресия, свързана с липсата на слънчева светлина.

Доказано е, че смяната на времето два пъти годишно нарушава моделите на съня и оказва негативно въздействие върху здравето на мозъка.

Липсата на слънчева светлина потиска производството на два важни хормона: “хормона на съня” мелатонин и “хормона на щастието” серотонин, които играят ключова роля в баланса на настроението. С други думи, в дните след смяна на часа, по-скоро  ще сме мрачни и уморени и трудно ще заспиваме.

Риск за сърдечното здраве

Многобройни проучвания доказват, че през първите два дни след смяната на часа броят на хората, получили инсулт, нараства с 8%.

Съвети как да приемем по-леко промяната на часовото време

1. Адаптирайте се постепенно към промените
Няколко дни преди смяната на времето си лягайте и ставайте 10-15 минути по-късно всеки ден, за да помогнете на организма ви да се адаптира постепенно.

2. Придържайте се към график на съня
След като се смени времето, опитайте се да продължавате по стандартния ви начин. Ставайте и лягайте в нормалното ви време. Същото важи и за останалите ежедневни дейности, които правите - ядене, трениране и др. 

3. Поддържайте добра хигиена при лягане
Спазване на постоянен режим на съня може да направи чудеса. Лягайте си и се събуждайте по едно и също време всеки ден, не гледайте телевизия, не влизайте в социалните медии, избягвайте кофеин и алкохол вечер, не правете физически упражнения непосредствено преди лягане.

Смяна на времето 2023: Вижте кога местим стрелките с час напред

4. Излагайте се на слънце
Прекарвайте колкото може повече време на слънчева светлина, дори и само за бърз обяд. Може да стоите и до прозорец.

5. Ограничете приема на кофеин
Не е необходимо да пропускате сутрешното си кафе, но се опитвайте да не прекалявате, ако усетите енергиен спад следобед. И определено стойте далеч от кофеиновите напитки вечер, за да можете да заспите.

Поддържайте циркадния си ритъм в синхрон
Смяната на часовото време през есента, когато печелите един час сън, се смята за по-лесна промяна отколкото промяната през март, когато губим един час сън.

Режимът на организма, метаболизма и умствената активност през денонощието се нарича “циркаден ритъм”.
Циркадният ритъм се проявява ясно при часова разлика; впоследствие организмът “улавя” промените в средата и приравнява циркадния и местния ритъм. 

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес