В наши дни млечните продукти са навсякъде, използват се във всяко едно домакинство и предлагат наистина голямо разнообразно. Увеличава се и броят на по-малко известни алтернативни кисели млека като исландски скир и йогурт.
Но какво е скир? И по какво се различава от нашенското кисело мляко и от йогурта? Не сте единственият, който се чуди на тези неща. Ето какво трябва да знаете.
За произхода на българското кисело мляко няма много писмени документи, но наличните такива дават основание да се приеме, че то е продукт, различен от съществуващите видове кисели млека в различните части на земята. Истинското българско кисело мляко се произвежда под задължителното въздействие на 2 бактерии – lactobacillus bulgaricus (Лактобацилус булгарикус) и streptococcus thermophilus (Стрептококус термофилус). Първата бактерия е кисела, а втората сладка. Киселата вирее и се възпроизвежда само по българските географски ширини, това я прави един от националните ни символи и причина за невероятното качество на киселото мляко.
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ РАФИНИРАН ЗЕХТИН, ЕКСТРА ВЪРДЖИН И МАСЛИНОВО МАСЛО
Йогуртът по своята същност е нещо като гъсто кисело мляко, но без характерния кисело-сладък вкус. Макар и да не разполага с полезните бактерии на нашето кисело мляко, в него има други полезни хранителни вещества - йод (особено добър, ако имате дефицит на щитовидната жлеза), калций (чудесен за отслабване и запазване на костната плътност) и B12 (важен за енергията и мозъчната функция).
Исландският скир може да е по-нов за вас, но вече набира популярност и по нашите географски ширини. Той е бил важна част от исландската хранителна култура в продължение на повече от 1000 години. Скир е цедено кисело мляко, което е дори по-мазно и по-плътно от гръцкия йогурт. Исландците ще ви кажат, че скир всъщност изобщо не е кисело мляко, а се категоризира като сирене.
Освен гладката, плътна текстура, скир получава бонус точки за своите здравословни ползи. Той е с високо съдържание на протеини (най-висок от всички млечни продукти на основата на мляко) и ниско съдържание на захар, въглехидрати и мазнини от повечето кисели млека.