Приготвянето на кисело зеле у нас е стара традиция. Броят на рецептите, по които се приготвя кисело зеле, се множи през годините, променят се технологиите, улеснява се процесът на приготвяне, за да отговаря на забързаното ежедневие на съвременната домакиня, която за разлика от недалечното минало, съчетава грижите за децата с тези за дома и кариерата си, което прави дефицитът на време осезаем. Ако дядовците ни са претакали зелето, днес все по-често говорим за приготвяне на кисело зеле в бидон без претакане, което пести време в забързаното ежедневие, без да влияе негативно на вкуса и качествата на киселото зеле, ако знаете как се приготвя.
Ако още се колебаете дали и как да приготвите киселото зеле, имайте предвид, че сега е моментът, запретвайте ръкави, записвайте рецептата, закупете зеле от сорт „Кьосе“, което се отличава с крехкост, нежни листа, лесна ферментация и отлично съотношение между захар и вода и се захващайте с традиционното налагане на кисело зеле в бидон или каца, за да се насладите на вкуса му през зимата и за да може да приготвите любимото свинско с кисело зеле или сармички за близките си. Най-светлите зимни празници също не минават без дълго свиване на сарми и ястия с кисело зеле, така че ще ви е нужно в кухнята и наличието му ще бъде голямо улеснение. Остава само да откриете пътя, по който да улесните и приготвянето му, за да не отнеме твърде много от свободното ви време и времето за почивка.
Кисело зеле в бидон без претакане – възможно ли е?
Още: Колко време трябва се вари прясното зеле, за да се топи в устата
Претакането отнема толкова много време и усилия, че е сред основните причини много домакини да лишават себе си и семейството си от вкуса и ползите, които осигурява киселото зеле. А има ли начин да приготвите кисело зеле в бидон без претакане, за да спестите време и да се насладите на домашно кисело зеле? Приготвянето на кисело зеле е традиция у нас, но не е нужно да го правим по начина, завещан ни от нашите баби и дядовци. В миналото челядта е била многобройна, киселото зеле се приготвяло в големи количества и с цел подсигуряването на разтварянето на солта, бабите ни са претакали зелето. Днес можем да пропуснем това досадно задължение и да приготвим кисело зеле в бидон без претакане. Малките количества кисело зеле, които съвременната домакиня приготвя за семейството си в бидони под 100 и дори под 50 литра, не изискват претакане.
Кисело зеле в бидон без претакане – как се прави?
За да приготвите кисело зеле в бидон без претакане, ще са ви нужни:
- Бидон с вместимост около 50 л.,
- 10-тина зелки, сорт „Кьосе“, който вече споменахме като най-подходящ и който може лесно да познаете, като изброите жилките, излизащи от кочана – важно е да не са по-малко от 5,
- Сол – 600 гр. едра, морска за предпочитане, ако е готварска, също да е едра и в никакъв случай да не е йодирана,
- Вода – 18 литра.
Още: Вашите пръсти ще ви благодарят - ето как се реже зеле за салата
Хитър трик, който също ще ви спести време, е закупуването на малки зелки, за да не се налага да ги режете. Ще трябва обаче да ги измиете и да премахнете кочаните. Затоплете 9 от 18-те литра вода до температура около 30 градуса и разтворете в нея солта. С така получената саламура следва да залеете зелето, когато изстине, а не докато е гореща. Нагряването се прави с цел пълно и лесно разтваряне на солта. Добавете останалата вода. Уверете се, че няма зелки над нивото на водата, а тя е поне 10-тина сантиметра над най-горната зелка, за да не сте неприятно изненадани, че зелето е мухлясало. Покрийте с марля и оставете да се случи ферментацията. Около месец е достатъчен, ако сте открили и избрали зеле от препоръчания сорт. През това време, а и след като зелето е готово, е важно да се съхранява бидонът при температура в диапазона 0-10 градуса. Тоест студеното мазе няма да ви се размине при тази рецепта, макар да не е нужно вече да прекарвате дълго време там, за да претакате зелето.
Китайското зеле е истински склад от витамини