През студения сезон вирусите се разпространяват по-бързо във въздуха, отколкото при топло време. Учените са намерили няколко обяснения за това:
- намаляване на защитните сили на организма поради недостиг на витамини, по-специално D;
- по-дълъг престой в стаи, обществени места, където циркулират вируси;
- стесняване на кръвоносните съдове в носа при вдишване на мразовит въздух, което не позволява на белите кръвни клетки да унищожават чужди микроорганизми;
- сухият въздух е благодатна среда за активността на вирусите и бързото им разпространение.
Разбира се, хигиената на въздуха не може да бъде панацея или заместител на лечението. Но това е важно звено в профилактиката на настинките и поддържането на здравето през зимата.
Ако искате да освежите въздуха в помещението, винаги отглеждайте тези 3 растения
Овлажняване на въздуха в помещението
Проучванията показват, че вирусните частици живеят много по-дълго в сух въздух, отколкото във влажен въздух: няколко часа или дори дни. За сух въздух се счита въздух с ниво на относителна влажност до 30%, а без овлажняване през отоплителния сезон обикновено е още по-ниско. Оптималната стойност е 40-60%, това ниво е препоръчително да се поддържа на закрито през целия зимен сезон.
Ако не искате да използвате уреди, препоръчваме да поставите съдове с вода из апартамента, да отглеждате стайни растения като фикус, алое, хлорофитум, лавровишня, здравец - те естествено повишават нивото на влажност.
Как да овлажниш въздуха у дома, ако нямаш овлажнител?
Любителите на ароматните масла, капки могат да се добавят към резервоара за вода. За профилактика на грип и настинки са подходящи например масла от евкалипт, чаено дърво, хвойна. Препоръчително е да използвате водоразтворими масла.
Вентилация на помещението
Проветряването е необходимо и без него шансовете да се разболеете са не по-малки, тъй като задухът и застоялият въздух са вредни за здравето, а вирусите активно се разпространяват в такава среда. Най-добрият вариант е добре функциониращ въздухообмен, при който чистият въздух постоянно влиза в помещението, а замърсеният въздух се отстранява своевременно в изпускателните канали.
За създаване на микроклимат, в който разпространението на вируси ще бъде сведено до минимум, се препоръчва да се установи редовен и достатъчен въздухообмен, овлажняване и, ако е необходимо, пречистване на въздуха.