Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как организмът ни съхранява хранителните вещества?

04 март 2022, 09:20 часа

Как човешкият организъм съхранява своите енергийни запаси и какво изобщо представляват резервните хранителни вещества?

Резервни хранителни вещества се наричат онези ​​елементи, които се намират в определени части на всяко живо същество и ще бъдат използвани за по-нататъшното му съществуване. Те имат следните цели и задачи. Регенерират, заздравяват увредени тъкани и части от живото същество. Формират нови органи. Провеждат химични реакции, поддържат обмяната на веществата. Балансират постоянна телесна температура. Придават вътрешна енергия и направляват жизнените процеси. Формират растежа. Участват в структурата на клетъчните мембрани. Пренасят съставните частици из целия организъм.

Съществуват ли специални тъкани и органи, където се осъществява това съхранение? Някои видове живи организми имат определени зони, които натрупват полезни резерви за евентуално по-нататъшно използване. Тъканите и органите за съхранение са различни по своята външна структура и предназначение. Основната функция на тези органи и зони е способността за запазване на необходимите течности и енергийни елементи. Някои видове бактериални и растителни организми могат да натрупват енергийни елементи отново, ако резервите са привършили или са станали оскъдни по време на жизнените процеси. Например, ако растенията трябва да съхраняват енергийни частици за дълго време, тогава те могат да бъдат отложени вече под формата на захароза или вакуоли (части от клетките). При бозайниците основният материал за съхранение са белтъчините, мазнините и др. Човешкият организъм също не притежава специални, конкретни органи и тъкани, които да запазват хранителни вещества за дълго време. Какви вещества преди всичко съхранява организмът?

Това са най-вече белтъчини, чието предназначение е да обновяват клетките и другите структури, като ги поддържат в жизнеспособно състояние. Мазнините осъществяват терморегулацията и осигуряват енергия. Те също така подпомагат функциите на растежа, по-конкретно и най-вече изграждането на нови клетки. Въглехидратите осигуряват енергия и придават жизнена активност на организма. Витамините регулират обмяната на веществата, подпомагат провеждането на химични реакции, участват в растежа и развитието, повишават защитата срещу неблагоприятните фактори на околната среда. Минералите усилват ензимната активност, водата подпомага всички процеси, протичащи в организма.

Обикновено човекът получават всичко необходимо за своето хранене от околната среда. Въобще, в природата винаги някои живи организми (като имаме предвид, че и растенията са също живи организми) представляват храна за други – този процес се обозначава с термина „хранителна верига“. Елементите, от които се нуждаят живите същества, са белтъчини, мазнини, въглехидрати, кислород. Ако в нашия организъм попадне излишък от такива хранителни вещества, тогава някои от тях се натрупват, съхраняват и запазват на принципа „бели вещества за черни дни“ (неприятният вариант е, когато се трупат и съхраняват във вид на тлъстини и наднормено тегло) - а други се изхвърлят от организма в околната среда. Във всяко тяло и клетка се извършва както изграждане, така и разпадане на определени частици. Това освобождава и абсорбира енергия. Процесът се нарича метаболизъм или обмяна на веществата

Така всяко живо същество и организъм, включително човекът, притежава функцията да съхранява резервни хранителни вещества. Това става с помощта на различни органи и структури – само трябва да внимаваме съхранението на такива, по принцип полезни, запаси да не става чрез натрупване на излишни мазнини и наднормено тегло.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес