Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как опитните градинари се справят с изсъхването на листата на ябълките и крушите?

26 юни 2021, 09:30 часа

Няма двор без ябълково или крушово дърво, така че всеки градинар трябва да знае как правилно да се грижи за тях. 

Препоръката на опитните градинари е поне 2 пъти седмично да инспектирате градината си. Това трябва да се прави не само в периода на цъфтеж или плододаване, а непрекъснато от пролетта до есента. Единствено по този начин ще забележите своевременно пожълтяването на листата на ябълката или крушата.

Причините за това може да са много.

Дефицит на хранителни вещества и вода

Листата са първите, които издават дефицита на вода и хранителни вещества. В случая тези, които са разположени в най-горната част, първи започват да се подвиват навътре и след това изсъхват и окапват.

Ако забележите това, полейте добре дръвчето. Водата трябва да стигне на дълбочина 40 см. Опитайте се да не я изливате директно под стъблото, а да я разпределите по проекцията на короната - тук се намират смукателните корени.

След това полейте със смес от 1,5 чаши пепел и 30 гр амофос. След 2 седмици напръскайте листата с разтвор на натриев хумат или калиев хумат (разредете 5 гр прах в 10 литра топла вода с температура 25-28 ° C).

Жлъчна листна въшка 

При сериозни увреждания листата изсъхват и падат, а след това се появяват и петна по плодовете.

Борбата с жлъчната листна въшка се осъществява по класическия начин. Тя включва варосване на стволовете, почистване на засегната част от кората, премахване на засегнатите листа и използване на инсектициди.

Листни въшки

Колониите на обикновени листни въшки обикновено не са забележими на пръв поглед. Те са причината листата да се  навиват навътре, да се деформират се и след това да падат. Ако все още няма плодове, може да третирате с Биотлин. В противен случай заложете на народни средства.

Листна ролка 

Ако здравите млади листа се свиват на ролка и след това започват да почерняват и падат, причината е листната ролка. Заложете на биологични продукти като Фитоверм, както и на ръчно събиране и унищожаване на заразени листа.

Брашнеста мана

Брашнестата мана, макар и не толкова разрушителна за ябълковото дърво, колкото за други култури, все пак намалява добива с 30-50%. Именно младите листа се оказват най-засегнати, тъй като болестотворните микроорганизми по-лесно проникват в тъканите им.

Превенцията (но не и лечението) на брашнестата мана включва третиране с 1% разтвор на течност от Бордо. Но може да заложите и на фунгициди.

Краста 

Крастата започва с появата на петна по листата в маслинено-кафяв цвят. В случая фунгицидите трябва да се използват преди и веднага след цъфтежа.

Разтворете 15 гр калиев сулфат, 15gгр калиев нитрат, 10 гр амониев нитрат и 10 гр амониев сулфат в кофа с топла вода и напръскайте с разтвора върху листата, повторете след една седмица.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес