Проектирането на кухня е процес, който включва адаптиране на дадено пространство към изискванията на членовете на домакинството. Изборът на местоположението на кухнята, след това подреждането на шкафовете, както и броят и подреждането на домакинските уреди при поддържане на подходящи разстояния и ред, оказват значително влияние върху удобството за придвижване из кухнята. Тук прекарваме много време, така че дизайнът трябва да бъде добре обмислен и внимателно подбран. Също така е добре да се консултирате с експерти, които ще обърнат внимание на най-често срещаните грешки при проектирането и ще помогнат за оптимизиране на функционалността на тази стая.
Принципи на кухненския дизайн - откъде да започнем
Всичко зависи от това на какъв етап сме - планираме ли да построим къща и се чудим къде в сградата е най-добре да подредим кухнята, или може би вече имаме кухня и се нуждаем от визия за нейното оборудване? Подобно е, когато старата кухня е престанала да отговаря на очакванията ни и ще трябва да я ремонтираме.
Какво трябва да бъде включено в дизайна на кухнята?
Изборът на домакински уреди необходими в нашата кухня и решението дали това ще са свободностоящи или вградени уреди е една от първите стъпки. Второ, струва си да се идентифицира доминиращият стил.
Следващата стъпка е да определите материалите, които ще бъдат използвани в нашата кухня. Това до голяма степен ще зависи от вашия бюджет.
Работен триъгълник - златното правило в дизайна на кухнята
Работният триъгълник е един от най-често използваните термини в изкуството на кухненския дизайн. Какво е това и как да го запазя в моя дизайн? Принципът определя функционалното подреждане на трите основни елемента на кухненското оборудване: хладилника, мивката и фурната. Те трябва да бъдат подредени така, че да са възможно най-близо един до друг на интервали, наподобяващи триъгълник. Това е за премахване на ненужните стъпки при приготвянето на ястия.
хладилник и мивка - разстояние 120-210 см
мивка и готварска печка - разстояние приблизително 120-210 см (или 90 см в малки помещения)
хладилник и печка - не повече от 120-270 см
Значението на работния триъгълник е толкова голямо, че понякога се нарича магическо. Горните стойности са оптимални - твърде малките интервали ще ограничат движенията ни, но голямо пространство също ще бъде неудобно. Като цяло се опитайте да постигнете горните разстояния и да се придържате към препоръчаното оформление. Това обаче не винаги е лесно, а понякога дори е възможно. Има обаче правила, които категорично не препоръчват практикуването на определени договорености.
Не поставяйте печката до прозореца - при отворен прозорец съществува риск от издухване на пламъка
Не поставяйте хладилника до печката - това е неикономично: печката излъчва топлина, което ще увеличи консумацията на електроенергия на хладилника, тъй като ще се опита да поддържа температурата
хладилникът не трябва да стои до прозореца - слънцето ще го загрее
Проектирането на кухня не трябва да бъде неприятна необходимост. Струва си да се включите в тази дейност, за да се насладим максимално на постигнатия ефект.