Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да се справим с теления червей по картофите

30 юни 2021, 15:45 часа

Ако забележите черни точки от външната страна клубените, най-вероятно теленият червей е решил да посети градината ви. Той прокопава тунели в самия картоф и на практика става напълно неизползваем. Ако не искате да използвате химикали при обработката на картофите си, то трябва да прибегнете до народни и изпитани средства.

Първо, трябва да разорете почвата дълбоко, но след студовете. Обикновено това се прави след прибирането на реколтата. Така вредителят ще излезе на повърхността. Той или ще умре от ниските температури или ще не насочи към друго място.

Теленият червей живее на дълбочина около 20 см. Можете да го примамите с проста стръв от парчета картофи, цвекло и накиснати трици. След това ги заровете близо до повърхността.

След няколко дни около стръвта ще се навъдят червеи. Прокопайте и ги унищожете. Направете това няколко пъти. Хубаво е да маркирате мястото, за да не го забравите.

Трябва да имате предвид, че червеите могат да се движат само вертикално. Следователно част от лаврите няма да открият стръвта, затова направете няколко примамки на кратко разстояние.

Препоръчително е това да го направите около 2 седмици, преди да засадите картофите. Можете да го приложите и с царевични култури.

Какви са народните средства за борба с теления червей?

Можете да обработите клубените с калиев перманганат. Това се прави преди засаждането. За целта се приготвя по-силен разтвор и в него се накисва материалът за посяване за няколко минути. Методът е ефективен, ако на мястото, където ще засадите, има много от този вредител.

По време на засаждането можете да поставите и лучени люспи. Те не се харесват от теления червей и със сигурност ще предпазите картофите си. През есента на мястото трябва и да се прекопаят хвойнови игли, за да сте напълно сигурни, че е изчезнал.

Теленият червей може да е упорит и в много от случаите да не успеете да го прогоните толкова лесно. Тези методи обаче са изпитани и се надяваме с тяхна помощ да се справите с този упорит вредител, който съсипва реколтата ви. Разбира се, можете да използвате и химия, но тя не винаги е полезна и безопасна. Дори да го изгоните, ще полепне по картофите, а така ще попадне и на трапезата ви, което не е безопасно за вас и вашето семейство. Опитайте и вижте, че народните методи действат и днес.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес