Хлябът е една от най-простите храни за ядене, но намирането на наистина здравословен хляб може да бъде трудна задача. През последните години непрекъснато сме информирани за значението на пълнозърнестия хляб за здравето, но как да изберем продукт, който е наистина питателен и от който тялото ни се нуждае?
Американски експерти назоваха четири златни правила, които е препоръчително да спазвате при закупуване на пълнозърнест хляб.
Уверете се, че е пълнозърнест хляб
Днес значителен брой хлебопроизводители добавят доста пълнозърнесто брашно към продуктите си, за да привлекат вниманието на любителите на здравословния начин на живот. Но не трябва да приемате, че ако хлябът е малко по-тъмен на вид от традиционния бял хляб, то той непременно е направен изцяло от пълнозърнести храни. Проверете внимателно списъка на съставките, както препоръчват диетолозите. Ако намерите израза „пълнозърнест“ и неговите производни в този списък, тогава можете спокойно да сложите хляба в кошницата. В противен случай това е просто продукт от рафинирано брашно.
По-малко неясни съставки
В действителност нямаме нужда хлябът да съдържа десетки странни или модерни съставки. Например, производителите на такъв хляб понякога добавят различни видове карамелени оцветители за по-кафяв оттенък, но защо са ни необходими всички тези ядливи цветове? Избягвайте специални сгъстители, фосфати, модифицирано нишесте и азодикарбонамид, които се добавят, за да направят хляба по-мек. Същото важи и за изкуствените консерванти като калциев пропионат или натриев бензоат – не им е мястото в хляба. Въздържайте се от закупуване на хляб, съдържащ соево брашно или соев протеинов изолат. Но естествените консерванти, като аскорбинова киселина, са доста подходящи.
Тайната на уникалния и мек домашен хляб е в този начин на приготвяне
Фокусирайте се върху фибрите
Всеки качествен пълнозърнест хляб трябва да съдържа най-малко три грама фибри на филия. Освен това тези фибри също трябва да бъдат пълнозърнести. Много често хлябовете, които се продават като богати на фибри, получават тази груба, влакнеста текстура от други източници като инулин, съставка, която не е непременно нездравословна. Но е по-добре да си набавяте фибри от различни източници, а не само от един.
Следете нивата на сол и захар
Сладкият пълнозърнест хляб има добър вкус, но не се счита за здравословна храна поради високото си съдържание на захар. Изберете хляб с по-малко от 200 милиграма сол и не повече от 2 грама захар на филия и хляб, приготвен с естествени подсладители като мед и меласа, а не царевичен сироп.