В днешно време може да се каже, че нивата на интелигентност сред хората са по-занижени, но все пак съществуват и изключително ерудирани личности. Както и техните противоположности. Има някои признаци на поведение, чрез които лесно и бързо можем да разберем към коя група спада даден човек. Ето някои признаци на глупостта:
Винаги искат да са прави
Хората, които не приемат чуждото мнение и винаги искат да са прави, както и да ги разбирате, обикновено спадат към групата на глуповатите. Един интелигентен и себеуважаващ се човек знае, че не винаги е прав и приема грешката си с гордо вдигната глава. А освен това, ерудираните личности рядко се опитват да доказват правотата си пред околните.
Винаги другите са виновни
Подобно на горната точка, глупавият човек не би посмял да признае грешката си, а и рядко я осъзнава. Интелигентните хора не биха предали вината на друг, за да не изглеждат виновни, те по-скоро ще признаят и ще извлекат уроците от ситуацията. Глупавите ще се опитват да ви преборят с часове и ще ви доказват и представят стотици аргументи в тяхна защита.
Твърди, че не му пука за останалите
Обикновено интелигентните хора са силно емпатчни, те умеят да съчувстват, разбират и помагат на околните. Докато останалите предпочитат да хранят егото си и да угодят на всичките си прищявки. Те са егоистични, уверени в себе си и не смятат да дават времето си за решаване на чужди проблеми.
Високо ниво на агресия
Много чуждестранни учени споделят мнението, че нивото на агресия подсказва и интелигентността на човек. Следователно, колкото по-агресивен и избухлив е един човек, толкова по-глуповат изглежда в очите на другите. Те реагират остро на всяка случка, която не е по техен вкус и везната не клони към тях. С гнева и нервните изблици ще се опитат да вземат превес над ситуацията, но това рядко се случва. Интелигентните хора обаче се стремят да контролират емоциите си възможно най-умело.
Смята се за най-добър във всичко
Отново ще споменем, че по-глуповатите личности винаги искат да са прави, победители и най-добри във всичко. Те не приемат критики, а само похвали. Смятат се за перфектни и нямат реална преценка за себестойността си. Докато интелектуалците с радост приемат критики и постоянно се стремят към самоусъвършенстване, както и не претендират, че са най-добри в дадеа сфера, защото знаят, че това не е така. Дори интелигентните хора са способни да помагат да конкурентите си да се подобрят, а само човек с много ценности би си позволил това.