Рафтовете на магазините са препълнени с различни почистващи препарати и изглежда, че за всеки предмет в къщата има вълшебна течност и кърпа. Почистването на къщата е станало най-малкото по-интересно. Но дали е станало по-лесно да се постигне перфектно почистване? Не винаги! И какво да правим?
Всъщност нашите майки и баби са се справяли с почистването също толкова добре, колкото и ние. И най-често са използвали естествени и безопасни продукти, които не предизвикват алергии и не вредят на околната среда. Събрахме за вас най-добрите съвети за перфектно почистване от по-старите поколения. Следващият път, когато скъпият ви продукт не успее да свърши работа, опитайте да го направите по старомодния начин. Резултатите ще ви изненадат!
1. Лъскави съдове без ивици
За да направите стъклените си съдове блестящи като нови, опитайте да използвате разтвор от топла вода (1 литър), оцет (40 мл), лимонов сок (половин чаша) и 1 супена лъжица сол. Просто потопете стъклените предмети в течността за няколко минути или внимателно избършете с напоена в нея гъба. Тази смес не само ще ви отърве от ивиците, но и ще направи съдовете ви лъскави без досадно полиране!
2. Почистване на стъкла със собствените си ръце
С помощта на цитрусови кори може да се приготви отличен препарат за почистване на стъкла и подове. Вземете двулитров стъклен буркан, напълнете го с около две трети от корите, залейте с бял оцет и оставете да престои 21 дни. Разбърквайте сместа от време на време. Когато сте готови, прецедете разтвора и след това го изсипете в бутилка с пулверизатор. Отличен аналог на лекарството от магазина! Ако желаете, можете да добавите към настойката ароматни билки - риган, мента, розмарин - или малко етерично масло.
10 грешки при почистване, заради които домът ви никога няма да е чист
3. Освежаване на килимите и текстила
Смес от сода за хляб и етерични масла може да помогне за освежаването на килимите и текстила в дома ви. Смесете сода за хляб с няколко капки етерично масло, без да добавяте вода, и разнесете праха равномерно по повърхността на килима или тапицираната мебел. Оставете го за половин час - през това време содата за хляб ще абсорбира отлично миризмите. След това почистете с прахосмукачка, за да отстраните всички следи от содата.
4. Как да премахнете леко запушване и да се отървете от миризмата от канализационната система
Ако в мивката има леко запушване, можете да се опитате да се справите с него сами. За целта ще са ви необходими сода за хляб (за предпочитане смес от обикновена и калцинирана сода) и оцет. Първо изсипете около половин чаша сода за хляб в канализацията. След това изсипете една чаша оцет. Покрийте канала с тапа или кърпа, за да направите реакцията по-ефективна. Изчакайте около 20 минути. След това отворете гореща вода и изплакнете канала.
Последен щрих: създайте приятен аромат. Изсипете половин чаша лимонов или портокалов сок и малко гореща вода в сливата. Ароматът ще бъде прекрасен!
5. Домашен препарат за почистване на съдове и кухненски повърхности
Можете да премахнете мазнините от кухненските дъски, маси, рафтове на хладилника и други кухненски повърхности със сода за хляб. За да засилите ефекта, добавете към нея лимонена киселина.
А от сода за хляб, смесена с горчица, можете да направите препарат за съдове. За целта вземете половин чаша горчица на прах и една чаша сода, смесете ги в специален съд, а след това ги изсипете в удобен буркан или контейнер с плътно затварящ се капак. Горчицата има антисептични свойства и разгражда мазнините. Содата също разгражда мазнините и е лек абразив. Все пак си струва да се има предвид, че подобно средство може да не е подходящо за деликатни повърхности или съдове с незалепващо покритие.
Тайната на правилното и бързо основно почистване в дома: Ето откъде да започнете
6. Премахване на петна от покривки за маса
Старото изпитано средство срещу мазнини по тъканите е отново содата за хляб. Разредете я във вода на каша, нанесете я върху петното, разтрийте малко и я оставете върху тъканта за поне 20 минути. Разбира се, вместо нея можете да използвате и обичайния препарат за премахване на петна. Важно е да започнете почистването на покривката, докато тя все още е разстлана: така е по-лесно да забележите петната, а ако ги третирате веднага, ще е много по-лесно да ги изперете.
7. Предпазване на семейството от микроби
Важно е редовно да дезинфекцирате повърхностите, които докосвате много пъти на ден: дръжки на врати, кранове, дръжки на хладилници, бутони на готварски печки или микровълнови печки. Можете да използвате готов антисептик. Но ако нямате такъв вкъщи, сода за хляб, или ¼ разтвор на оцет, или спиртен разтвор, или няколко капки антимикробни етерични масла, като например от чаено дърво, разтворени във вода, са достатъчни.
Не забравяйте обаче, че е важно да вземете предвид материала. Например алкохолът е добър за дезинфекция на метални предмети - дръжки, ключове, но е опасен за пластмасата. Що се отнася до дървените мебели, мраморните повърхности и чувствителните екрани на домакинските уреди, по-добре е да използвате специални деликатни средства.