Обикновено правим снимки по време на празниците, когато грее красиво слънце и гледките са прекрасни. Свикнали сме с добра светлина и следователно с голям брой цветове на снимката. Зимната фотография, от друга страна, може да бъде предизвикателство за много фотографи, които виждат преекспонирани снимки, син сняг или просто "сиви" снимки.
Какъв цвят е снегът?
Разбира се, снегът всъщност е бял, но не винаги е този цвят на снимките. Камерата често греши, когато автоматично определя баланса на бялото на снега, правейки бялото синьо (най-често срещано) или жълто.
Деликатният син или оранжев оттенък не е проблем (и дори помага на снимките много често), но твърде високата наситеност може да развали снимката. Така че си струва да настроите баланса на бялото във фотоапарата в самото начало, така че цветовете да излязат подобни на истинските. Трудно ми е да предложа конкретни настройки тук, защото зависи от ситуацията, така че ви насърчавам да изпробвате различни режими.
Понякога разликата не е драматична, но все пак е забележима
Препоръчително е да настроите ръчно баланса на бялото, след като прочетете ръководството към вашия фотоапарат. Аз лично правя снимки в RAW файлове и променям баланса в постпродукцията.
Макро зимна снимка
Добра идея би било да се опитате да уловите самия "студ": нечие увито лице, ръце, човек, който се топли край огъня, или замръзнала коса. Екстремните температури не са често срещани, така че си струва да ги документирате добре.
Зимна фотография
Зимата предлага много възможности за повече "графични" снимки. Понякога може да превключите режима на снимане на черно-бял (или да го комбинирате в постпродукцията). Ще откриете, че лоша снимка може да изглежда много по-добре, ако не използвате цветове.
Фотография, различна от обикновено
Визуално безинтересна ситуация може да бъде добра възможност за практикуване на нов стил на фотография. Например, можете да правите портрети, снимки на атмосферни детайли или да практикувате различни видове рамкиране. Опитайте се да заснемете обект по съвсем различен начин от обикновено, сменете обектива, преместете се в друга посока и т. н. Понякога е много разочароващо и нищо не се получава, но поне опитайте! Може да се изненадате приятно!
Няма цветове на снимката
Опитайте се да снимате сутрин или (по-лесно) вечер. Тогава слънчевите лъчи създават цветна светлина, която запазва снимката. Разбира се, в много облачни дни няма да се получи, може би тогава нощната фотография е решението? Правете черно-бели снимки. Намерете цветен детайл, върху който искате да се съсредоточите – нечие червено яке, например. Липсата на цвят другаде ви позволява да оцените точно такъв акцент.