Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

История на календара

12 януари 2022, 09:10 часа

История на календара... Чудили ли сте се някога за това? Откъде са се появили календарите? Каним ви на пътуване назад във времето, за да разберете колко много са се развили през вековете. В крайна сметка може да ни се струва, че те винаги са съществували...

Кратък генезис на дати и календари

Кой е изобретил календара? В училищна възраст научаваме преди всичко за т.нар Григориански календар - най-разпространения календар в света. Въпреки това най-старите записи за създаването на импровизирани календари предизвикват темата за календарите на маите, египетските и вавилонските, които са свързани с вярванията на тези древни култури. Например древният египетски календар е бил комбинация от т.нар лунно-слънчевия и аграрен календар, който от своя страна се основава на циклите на наводненията на река Нил. 

Кой е въвел Григорианския календар?

Григорианският календар е въведен от папа Григорий XIII през 1582 г. Това е направено от т.нар була (папски документ) "Интер грависимас", реформираща по същото време предишния Юлиански календар. В момента това е календар, много тясно свързан с този, който използваме днес. Това означава, че дори обикновеният настолен календар е няколковековен календар? Да точно така. Но защо изобщо е бил променен вече съществуващият Юлиански календар? Причината е била в лоши изчисления. Юлианският календар закъснява с един ден в продължение на 128 години. 

Китайският календар - защо е различен от европейския?

Въпреки че много страни използват Григорианския календар, стенните календари в Китай са различни от европейските. Защо? Китайският календар е свързан с други зодиакални знаци освен "нашите", така че те определят целия календар по различен начин. Китайците също обръщат внимание на луната и нейните фази, защото вярват, че тя се отразява на тяхното благосъстояние.

Предсказва ли календарът на маите края на света?

За щастие този календар може да бъде свързан с приятен майски уикенд и пълна пролет, а не с края на света, така че все още можем да се насладим на времето, което календарът ни помага да организираме. Създаден е през 15 век пр.н.е. под формата на кръг. Направен е в съответствие с природния ритъм, включително 260 дни и 13 пълни луни във всеки цикъл.

Съвременните календари и тяхното приложение

Традиционните и модерни календари са не само практични решения – рекламният календар може да представи офертата на фирма или социална кампания, като привлече вниманието на получателя по необичаен начин. Добра идея е да популяризирате услуги и продукти, например печатници, фотолаборатории или по-малки предприятия.

Разбира се, календарите не са само за търговска употреба. В крайна сметка, освен че ни напомнят за важни дати всеки ден, те украсяват и визуално нашите къщи, апартаменти и офиси и са интересен сувенир. Това е такова място за спомени от цялата изминала година, от празници или след различни тържества. Благодарение на възможността за въвеждане на текстове, благодарение на снимки и шаблони, които могат да бъдат използвани от всеки, ние адаптираме календара към нашите идеи. Ако древните култури имаха достъп до подобни възможности, те със сигурност щяха да се възползват.

И накрая, но не на последно място ви каним да се запознаете с прабългарския календар - най-древния, най-точния и най-гениалния календар на света, признат от Юнеско.

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес