Как да се храним, за да не се разболеем, струва ли си да ходим в студа и да пием антибиотици при настинка?
Всеки има свои собствени отговори на тези въпроси. Често сме в плен и заблуди.
Преди всичко е важно да се прави разлика между обикновена настинка и грип. Грипът може да бъде причинен само от вирус. Всяка година се появяват нови видове, някои от тях са животозастрашаващи.
Обикновената настинка, също е причинена от вируси, но по-малко опасна и рядко от бактерии.
Студът във всички тези случаи няма нищо общо с това, въпреки че хипотермията често допринася до намаляване на имунитета, което пък увеличава вероятността от заболяване.
Какви други често срещани факти знаем за обикновената настинка и дали са верни?
Тялото не може да се защити от вируси самостоятелно
Това е мит. Нашата имунна система отблъсква повечето атаки от бактерии и вируси. И е по-разумно да го подсилите не с помощта на хапчета, а чрез правилно хранене.
В крайна сметка повече от 70% от клетките на имунната система се намират в червата.
Избягвайте тежката храна. Яжте плодове и сезонни зеленчуци, богати на витамин С (цитрусови плодове, киви, магданоз), храни, богати на желязо (пресни зеленчуци, яйчен жълтък, пълнозърнести храни) и пробиотици (кисело мляко и други млечни продукти).
Ограничете напитките, които съдържат танини (вино, чай, кафе) – те пречат на правилното усвояване на желязото. И също така не се увличайте по мазно и сладко.
Яжте колкото е възможно повече, за да оздравеете.
Това е мит. Разбира се, не трябва да гладувате по време на заболяване. Тялото се нуждае от енергия, за да се бори с възпалението. Не е нужно обаче да се храните насила - тялото ще сигнализира само, когато има нужда от храна. Ако нямате усещането на глад, излишно е да се тъпчете насила с храна – храносмилането й използва ресурсите на тялото, а те биха могли да отидат за борба с болестта. Трябва да пиете течности колкото е възможно повече.
Необходимо е всеки ден да се проветрява помещението
Вярно е. Проветряването гони микробите, които внасяме чрез ръцете, дрехите, обувките в дома си. Проветрявайте всяка сутрин за 10 минути. Колкото по-рано, толкова по-добре: сутрин въздухът в града е по-малко замърсен.
Детето ми е болно, значи и аз ще се разболея
Това е мит. Децата до 6-7 години често се разболяват, тъй като имунната им система все още не е развита.
В сравнение с детския имунитет, възрастен може да се бори с повече бактерии и вируси, но все пак е важно да се спазват определени правила:
· Мийте по-често ръцете си;
· Не целувайте и не прегръщайте болния.
Ходенето в студено време води до настинки
Това е мит. Колкото по-малко се движим и колкото по-малко сме навън, толкова по-голям е рискът да се разболеем. Движението подпомага оптималния метаболизъм, а редовните зимни разходки закаляват тялото.
Важно: В студено време трябва да се обличате правилно. Потенето навън с прекалено топли дрехи е по-опасно от мръзненето. При замръзване над минус 15 градуса носете три слоя дрехи: бельо памучно или термо бельо, топъл пуловер и панталони, пухено яке или кожено палто.
Трябва редовно да изплаквате носа си
Промиването на носа с физиологичен разтвор е полезно, дори ако нямате хрема. Физиологичният разтвор ще помогне за неутрализиране на микробите по носната лигавица.