Знаем, че прекарваме 1/3 от живота си в сън и че сънят е от решаващо значение за здравето и е ключов за възстановяването на силите, енергията, поддържането на нормалното функциониране на всички органи и тъкани.
Знаем за позите и фазите на съня, за целите му и за тълкуванието на сънищата, но все още има много неща, които ни изненадват. Събрахме за вас факти за съня, които не сте чували и ще събудят любопитството ви. Част от тях са свързани с хората, други – с животинските видове.
1. Около 10% от хората сънуват в черно-бели краски, а не цветно.
2. Жирафът спи само около 2 часа на денонощие, които са разделени на части – няколко пъти по 5-10 минути, докато някои видове прилепи прекарват около 20 часа от живота си на ден в сън. Най-много спят коалите – около 22 часа.
3. Рекордът по най-дълго спане е 10 дни. Дължи се на рядко заболяване, известно като синдром на Спящата красавица (или синдрома на Kleine-Levin ), което е състояние, подобно на сън и може да продължи с дни и месеци.
4. Рекордът за най-дълго време, прекарано без сън, принадлежи на Ранди Гарднър. Той успява да остане буден и да не заспи цели 11 дни. На около ден 5 е изпаднал в съноподобно състояние – част от мозъка му била заспала, макар самият той да стоял буден.
5. Съществува тясна връзка между позата, в която спим, и характера ни.
6. Мит е, че не трябва да будите някой, който ходи на сън. Около 10-15% от световното население познава сомнамбулизма.
7. Липсата на сън съкращава живота и може да доведе до фатален край много по-бързо от липсата на храна.
8. Хората, които са се родили без зрение, не сънуват с картини. Те сънуват само звуци, аромати, преживявания, не и образ.
9. Сънят води до увеличаване на поносимостта към болка.
10. Страхът не е водещото чувство в кошмарите. Повечето емоции са свързани с тъга или объркване.
11. Видрите се държат за лапичките си по време на сън, за да не се отдалечават една от друга.
12. Безсъние от 16-17 часа води до промени в поведението и реакциите, които могат да се сравнят с напиване с алкохол.
13. Безсънието води до напълняване, тъй като нивата на хормона, който регулира апетита, спадат.
14. Тълкуването на сънищата не е продукт на съвременността. Древните общества считали съня за разговор с отвъдното, за божествена намеса и го тълкували.
15. Животните вероятно също сънуват. Нещо повече – те могат да сънуват и кошмари.
16. Хората, които считат, че не сънуват, най-вероятно просто не помнят сънищата си.
17. Хората сънуват само лица и фигури, които реално са виждали. По време на сън не можем да си измисляме лица. Дори непознатия в съня ни да считаме за наистина непознат, то ние вече сме го срещнали някъде, някога и сме запомнили подсъзнателно лицето му.