Хормоналните проблеми на щитовидната жлеза са съвременния бич за много жени, макар че и сред мъжете има немалко случаи. Най-разпространена е намалената функция на щитовидната жлеза, при която има недостиг на тиреоидни хормони. При различните заболявания се наблюдава нарушаване на нейната функция, изменения в структурата, както и повишени антитела срещу самата жлеза.
Храната, както знаем, има огромна роля за нашето тяло. Тя може да подобри функцията на щитовидната жлеза, но може и да я влоши. Вижте кои са „добрите“ храни за нея.
Сьомга
Различни изследвания показват, че хората, които имат Хашимото, страдат он ниски нива на витамин D. Дефицитът на витамина се свързва с по-високи нива на тиреоидните антитела, които причиняват възпаление на жлезата. Рибата е добър източник на витамина, така че наблягайте на нея в менюто си.
Бразилски орех
С тази храна обаче не трябва да се прекалява. Дневният прием е около 2-3 ореха. Причината за това е, че в него има високо съдържание на селен. Селенът е важен минерал, който играе огромна роля за нормалното функциониране на жлезата.
Бял боб
Белият боб е богат на желязо. Желязото е важен минерал, който е важен за функцията на жлезата. Той стимулира функцията на ензимите, които отговарят за чувствителността на клетките към хормоните. Това прави лечението на жлезата успешно, тъй като увеличава резистентността на клетките и ще помогне за цялостното подобряване на състоянието.
Все пак има храни, които е добре да избягвате:
• Соя – соевите продукти и самата соя имат високо съдържание на йод. Да, той е полезен на щитовидната жлеза, но в самата соя има и изофлавоноиди, които блокират работата на йода. Поради тази причина, хората, които страдат от хипофункция на щитовидната жлеза, трябва да я избягват.
• Кръстоцветни зеленчуци – това е лоша новина за любителите на зелето, броколите и всички други подобни зеленчуци. Всички те са богати на ензими, които блокират влиянието на тиреоидните хормони и засилват намалената функция на жлезата.
• Глутен – той влияе изключително много на жлезата. Дори да нямате проблем с нея, то е добре да не консумирате глутен, защото причинява възпаление на тъканите и съответно повишава образуването на антитела. Най-внимателни към него трябва да бъдат хората с намалена функция на жлезата. Храненето без глутен определено ще ви накара да се почувствате по-добре. Ще забележите, че нервността, подуването и проблемите с храносмилането ще изчезнат.
Както виждате, храната има огромна значение за това как се чувстваме. Консумирайте повече от нещата, които изброихме. Все пак, те са полезни не само за щитовидната жлеза, но и за останалите органи и системи в организма ни.