Без дори да забелязваме ежедневно подлагаме ставите си на изпитания. Стрес, преумора, небалансирано хранене, наднормено тегло, непълноценен сън - всички тези фактори влияят пагубно на състоянието на организма.
Една от най-честите последици от неправилния начин на живот са ставните заболявания. Но какво може да направим, за да избегнем проблема?
Експертно мнение
Нашите стави и хрущяли са съставени от колаген, следователно, за да се справим с проблемите, свързани с тях, първо трябва да заложим на балансирано хранене.
Според диетолози болките в ставите, намаляването на тяхната гъвкавост и подвижност се дължат на „стареенето“ на колагена. Този проблем може да бъде решен с някои продукти, по-скоро хранителните вещества, витамини и минерали.
Едно от важните условия за успешно разрешаване на проблема е водата. Препоръката е ежедневно да консумирате 1.5 л вода.
Протеин и витамин С
Месото и рибата са важна част от менюто, тъй като съдържат протеин, който е необходим за синтеза на аминокиселини, клетъчното делене и възстановяването на тъканите.
Консумирайте пилешко и пуешко месо, сьомга, яйца (най-вече белтък). Витамин С е незаменимо средство в борбата с болките в ставите, особено богати на него са летните плодове. През есента включете в менюто си отвара от шипка, голямо количество цитрусови плодове и кисело зеле.
Морски дарове и желирано месо
Достатъчното количество мукополизахариди гарантира здравината на ставите, тъй като те са част от съединителната тъкан. Затова експертите съветват да наблегнете на консумацията на морски дарове, риба от семейство сьомга и водорасли. Ястията на базата на желатин, като желирано месо, плодови желета или дори натурален мармалад, също са полезни.
Храни, които са вредни за ставите
Специалистите отбелязват, че има храни, които могат да повлияят неблагоприятно на състоянието на ставите. В списъка попадат всички пушени храни, пържено червено месо, маринована риба, кисели краставички и консерви, бобови растения като боб и леща. Ряпата, спанакът, киселецът и репичките също се считат за опасни, тъй като са източници на оксалова киселина.
Храни, които съдържат трансмазнини, също не трябва да се консумират.
Важно: Статията е с информативен характер! Предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, както и да се използва за поставянето на диагноза или назначаването на лечение.