Дори и при употребата на скъпи препарати прането невинаги излиза безупречно чисто от пералнята. Има няколко обективни причини за този проблем.
С течение на времето тъканите стават по-груби и твърди на допир. Често се появява лоша миризма.
В този случай повечето домакини мислят, че заслугата за това е на лошото качество на перилния препарат и на факта, че пералнята им е на няколко години.
Защо хитрите домакини слагат дафинов лист в пералнята?
Но сред най-честите причини за този проблем е твърдата вода, варовикът и плаката в пералнята, както и бактериите, които се развиват във влажна среда.
В случая опитните домакини знаят, че дори висококачествените препарати няма да помогнат за коригиране на ситуацията, ако първо не премахнат причината за проблема. Освен това те знаят какво да сложат в пералнята, така че не само да спестят от препарати, но и да се радват на безупречно чисто пране.
Сол
На пръв поглед добавянето на сол в пералнята може да изглежда нелогично. Но подобна техника е от полза дори на фона на разнообразието от съвременни перилни препарати.
Сложете няколко капки от това в пералнята и хавлиите ще станат меки като пух
Достатъчно е да добавите 5 супени лъжици сол. Може да я изсипете директно в барабана. Солта запазва първоначалния вид на тъканите и подпомага процеса на изплакване.
Аспирин
По своите свойства аспиринът прилича на белина, но ефектът от неговата употреба е по-щадящ.
Достатъчно е да сложите в пералнята от 5 до 8 таблетки аспирин при пране на замърсено пране. Задайте програма с продължителност най-малко един час и максималната температура +40 градуса.
Съставката, която хитрите домакини изсипват в пералнята 2 пъти годишно
С цел превенция може да добавяте по 3 натрошени таблетки аспирин към праха при всяко пране.
Оцет
Ако дрехите миришат лошо след пране, най-вероятната причина за това са гъбички или мухъл в пералнята. В този случай използването на оцет е задължително. Добавете 200 мл от него, ако искате да избелите дрехите, а 100 мл, за да се справите с лошата миризма.