На 2 февруари според църковния календар православните християни отбелязват един от най-важните, дванадесет велики празника - Сретение Господне. На 2 февруари имен ден имат всички с имената Радостин, Радостина, Радослав, Радослава, Момчил, Драго, Драгомир, Сретен, Средка, Радина, Момчил, Радин. В народните традиции празникът е известен като Петльовден. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на тази дата, както и какъв църковен празник вярващите празнуват според стария стил.
Църковен празник на 2 февруари
Православният празник на 2 февруари (15 февруари, стар стил) е големият празник на Сретение Господне. На този ден християните си спомнят събитията, описани в Евангелието на Лука - за това как свети Йосиф и Дева Мария, според древния обичай, донесли малкия Исус в храма, за да посветят сина си на Бога.
Какъв църковен празник е на 1 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Какво означава Сретение Господне? "Сретение“ означава „среща“. Този ден е посветен на събитието, описано в Библията - срещата на 40-дневния Исус с праведния старец Симеон, който след това получава прозвището Богоприемец. Йосиф и Мария, в съответствие с древния Моисеев закон, донесли първородния си син в Йерусалимския храм, за да го посветят на Бога. Симеон бил благочестив човек, който получил пророчество от Светия Дух, че няма да умре, преди да срещне Божия Син. Според легендата на 300-годишна възраст старецът видял Исус и разбрал, че пророчеството се е сбъднало.
По Юлианския календар (стар стил) на този ден се почита паметта на преподобни Евтимий Велики, преподобни Евтимий, схимонах и Лаврентий, Затворник Киево-Печерски, както и на мъчениците Инна, Пина и Римма.
31 януари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
По знаците на деня се съди каква ще е пролетта и хората вярват, че на този ден зимата се среща с лятото:
- ако на Сретение има размразяване, пролетта ще е топла;
- ако вали сняг - пролетта ще е дъждовна и продължителна;
- ако има снежна буря на 2 февруари - това вещае късна и студена пролет;
Ако вали сняг, ще има добра реколта от пшеница. Ако духа силен вятър, ще има реколта от плодове, а ако времето е тихо, ще има реколта от лен.
Народна поговорка за времето на този ден гласи: „На Сретение слънце лято, зима мраз“. От този ден зимата постепенно започва да намалява, а пролетта, напротив, набира сила.
Какъв църковен празник е на 30 януари - традиции и обичаи
Какво не трябва да правите на 2 февруари?
На църковния празник 2 февруари църквата, както всеки друг ден, осъжда ругатните, гнева, лъжата, мързела, завистта, алчността, отчаянието. Не трябва да отказвате помощ, да обиждате никого или да отмъщавате.
На Сретение Господне сред хората има редица строги забрани. Ето какво не трябва да правите на празника според народните знаци. По-добре е да се въздържате от тръгване на път. Съшо така не трябва да сечете дървета. Не трябва да почиствате дома си и да се занимавате с ръкоделие.
Според народните поверия, ако нарушите последната забрана, мълния може да удари дома ви. Според църквата няма такива забрани, но се смята, че на празника трябва да се намери време за молитва.
Какъв църковен празник е на 29 януари - традиции и обичаи
Какво можете да правите на 2 февруари?
На този православен празник вярващите отиват на църква, където се отслужват празнични литургии и се извършва водосвет и се палят свещи. В молитви към Всевишния и Дева Мария вярващите молят за семейно благополучие, здраве и изцеление на болните.
Благославянето на свещи на Сретение Господне е древна традиция. Преди началото на литургията се извършва специален "Обряд за освещаване на свещите": над свещите се чете молитва, те се поръсват със светена вода и се раздават на вярващите. Такава свещ се пали у дома всеки път по време на молитва. Също на Сретение Господне се освещава водата - хората я смятат за лековита - тя помага срещу болести и зли очи.
В стари времена е имало и обичай сред народа да се събира вода от три кладенеца в полунощ на Сретение Господне. Давали я да пият болни, пръскали с нея добитъка и къпели малки деца - вярвали, че тази вода има чудодейни свойства.
В народните традиции празникът се нарича Петльовден. Свързва се с мъжката рожба и по традиция се коли петел. Празникът се нарича още Вълча или Зимна Богородица.
Какъв църковен празник е на 28 януари - традиции и обичаи