Какво би била една истинска зима без традиционното кисело зеле? Невъзможно да си го представите, нали? Сармички, зеле с месо, туршия, капама и още редица ястия влизат в традиционния български асортимент с главния герой - зелето.
И тъй като съвсем скоро идва моментът, в който да сложите зелето, днес ще ви кажем на кой сорт е добре да заложите. Различните сортове зеле, които отглеждаме у нас, са подходящи за различни ястия, предястия, салати.
Още: Как киселото зеле влияе на щитовидната жлеза?
Какъв сорт зеле да изберете?
Зеле „Кьосе“ е най-предпочитаният сорт за приготвяне на зимнина, за туршия и за зелеви листа за сарми, тъй като листата стават меки, вкусни, но са и здрави – трудно се късат и това улеснява навиването на кулинарната коледна вкусотия. Цветът му е зелен, като нюансът се доближава до този на тревата, а големината е средна.
Характерни за „Кьосе“ са петте броя жилки, които се намират от долната страна на зелката – до кочана. Зеле "Кьосе" е български сорт, който се отличава със своята ясно изразен кисел вкусов и характерната си хрупкава текстура.
Още: Какво се случва с тялото, когато ядем кисело зеле редовно
Кога се слага зелето?
Смята се, че идеалното време за приготвяне на кисело зеле е краят на октомври и началото на времето. Но как точно се определя?
Точният момент се определя от времето – от градусите. Ако е прекалено топло и температурите са над 15-20 градуса, зелето ще ферментира прекалено бързо и ще стане твърде кисело. Ето защо, ако есента е неочаквано топла, е добре да се изчака да застудее и слагането на киселото зеле да се поотложи.
Същото важи и за твърде ниските температури – ако не сте сложили киселото зеле, преди да стане твърде студено и градусите стремително да напомнят, че идва зима, то ще стане горчиво.