Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Домашни маски за лице, които могат да са опасни

11 декември 2021, 19:00 часа

Домашната козметика е много популярна сред хората, които се интересуват от здраве. Липсата на химически консерванти и познаването на състава със сигурност са големи предимства. Понякога обаче домашните средства могат да се окажат вредни – добър пример е маската със сода. Натриевият бикарбонат изсъхва силно, има каустични свойства и по този начин може да причини силно дразнене и сериозни дерматологични усложнения.

А интернет е препълнен със сайтове за красота, в които непрекъснато се боготворят "чудотворни" маски за лице, благодарение на които кожата ви ще засияе. Но дали наистина е така? Има ли наистина такива, които не само са излишни, но направо и опасни|?

В тази публикация ще ви разкажем защо известните "домашни маски за лице" в някои случай могат да се окажат опасни, когато се прилагат върху нашата кожа – тя е специфична.

Най-често срещаните примери

Някои от най-често срещаните и добре познати примери за този тип маски са: лимон, захар, сода за хляб, масла и много други. Всичко това са храни за готвене и не бива да се нанасят върху кожата, без да се "обработят", тоест да се пригодят по такъв начин, че да могат да се използват под формата на крем, гел и др. Колко пъти сме чели и чували от различни източници, че като си направим такава домашна маска, смесвайки различни кухненски съставки, кожата би била по-красива или ексфолирана? Нищо от това не е вярно и ще ви обясним защо.

Лимон: pH му е 2, това на кожата е 4,5 до 5,5. Така че лимонът се оказва много кисел за кожата ни и има вероятност да създаде дисбаланс в нея, причинявайки алергични реакции, поява на петна и увреждайки я.

Захар: Краищата на нейните гранули могат да генерират пукнатини в кожата и да задействат различни процеси, които завършват с петна и преждевременно (ранно) стареене на кожата, тъй като при „ексфолиране“ измита всичко, което я защитава естествено и по този начин става много по-изложена на различни неблагоприятни фактори.

Натриев бикарбонат: Той има алкално ф, това на кожата е кисело. Неправилното му нанасяне върху кожата може да причини дехидратация, инфекции, чувствителност, дразнене, дерматит и други. Освен това причинява и сухота на кожата и така се ускорява производството на себум.

Зехтин: Това е много оклузивен продукт, което означава, че ще запуши порите и ще предизвика наличието на комедони (черни/бели точки). 

Като заключение

Не правете голямата грешка да експериментирате с лицето си с тези видове маски, които са толкова опасни и вредни за кожата. Не можете да сравнявате условията на една лаборатория, където са посветени на производството на козметични продукти, с тези в нашите кухни. Все пак всичко е строго индивидуално, въпрос на разум и нека всеки сам направи заключение за себе си.

 

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес