Емоционалната близост в една връзка не е дадена веднъж завинаги, нито е случайна. Когато се обърнете към партньора си за помощ, подкрепа, грижа и не изпитвате никакъв отговор, вие се чувствате самотни, наранени или ядосани. Когато човек изпитва безразличие в една връзка, често ще има мисли „аз съм невидим в тази връзка“, „аз съм безпомощен, нямам влияние върху това, което се случва“ или „аз не съм важен за партньора си“.
В основата на всяка връзка е необходимостта от близост, чувство за сигурност и да бъдеш забелязан и оценен. Сигурността е, че някой ще дойде, ако му се обадим, ще бъде с нас, когато имаме нужда.
Какви са симптомите на безразличие в една връзка?
Партньорът не слуша, когато другият говори за тревогите си, отвръща поглед, не проявява загриженост и подкрепа в сферата на работата или домашните задължения. Той вече не пита за чувствата на партньора си. И двамата вече не си разказват събитията от изминалия ден. Когато партньорите се борят с безразличието в една връзка, чувстват се тъжни или наранени, никой не посяга да помогне, да изрази загриженост или утеха. Забелязваме, че партньорът не подкрепя, не мотивира и не се интересува от нашите нужди. Вече не се чувстваме обичани, ценени и важни.
Най-често жените започват да забелязват, че нещо се случва, започват да се чудят откъде идва безразличието. Виждат, че съпругът се държи различно, обръща гръб, дълго време е на работа, няма близост, разговори, прегръдки и време, прекарано заедно. Няма също кавги и напрежение и въпреки това усещаме, че вече не е както беше, че не е това, което бихме искали.
Как можете да преодолеете безразличието във връзка или брак?
Първата стъпка, която можем да предприемем е да разберем, че връзката е връзка между двама души и че съвместните действия ще доведат до най-добрите промени. Важно е да разпознаем и осъзнаем, че нашият проблем е състоянието на безразличие. Сега задачата е да излезем заедно от кризата. Когато приемем кризата като информация и започнем да търсим решения, има голям шанс да изградим задоволителни отношения. Струва си да запомните, че изграждането на връзка е процес и разрушаването и също.
Когато проблемът е взаимните обвинения е добре да се мисли, че кризата не е по ничия вина, а възможност за по-нататъшно развитие на отношенията. Поемането на предизвикателството да работите върху безразличието в една връзка може да включва по-отблизо опознаване на партньора си и разбирането му в дълбочина. Струва си да се съсредоточим върху разговора и да променим начина, по който общуваме. Говорете за вашите емоции и чувства, които изпитвате без да критикувате или осъждате другия човек. Важно послание е „АЗ“ , което разказва за реакцията, която поведението на партньора ви провокира у вас, за това какво чувстваме, какво ни наранява. Съобщението „АЗ“ ви позволява да разберете по-добре и да изразите емозиите си, без да наранявате другия човек.
Избягвайте заповедите и порицанието, дори и да сте много наранени и гневни! Струва си да се вслушате, да се опитате да разберете и приемете чувствата и емоциите на другия човек. Понякога 20-минутен разговор с любов е достатъчен, за да ни накара да се почувстваме уверени и силни.