Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Алергия и хранителна непоносимост - каква е разликата?

04 март 2022, 08:20 часа

Много хора могат да ядат различни видове храна без неприятни последици. Но неподходящите продукти може да предизвикат здравословни проблеми. Каква е разликата между алергията и хранителната непоносимост?

Преди всичко: какво е хранителна непоносимост? Тази особеност може да бъде вродена или придобита. Реакцията при хранителна непоносимост е различна от алергичната реакция – въпреки, че на пръв поглед са сходни. Много хора дори не знаят, че страдат от хранителна непоносимост. Своето недобро самочувствие след хранене те обясняват с лошо храносмилане или с ниското качество на продуктите. Но с възрастта мнозина хора престават да възприемат нормално, например, млечни продукти и зърнени храни. Това се нарича лактозна, съответно, глутенова непоносимост. Може да се понасят лошо още гъби, грах, ягодови култури. Понякога симптомите се появяват до два дни след приема на храната – обикновено тогава човек е забравил за проблема и не вижда причинно-следствена връзка. Развиват се храносмилателни усложнения: болки в корема, подуване, редки изпражнения. Симптомите се появяват, защото тялото не образува достатъчно ензими за правилното храносмилане.

А какво представлява хранителната алергия? Въобще, алергията е специфична реакция на имунната система към вещество, което смята за чуждо – затова отделя защитно вещество, наречено хистамин. Именно той причинява появата на неприятните, понякога и опасни, симптоми. Обикновено хранителната алергия се проявява спрямо отделни съставки в храната, а не към ястието като цяло. Признаците на алергия обикновено се изразяват под формата на кожни обриви, задух, запушен нос, подуване на лигавиците.

Спрямо кои продукти се проявява хранителна непоносимост? Това заболяване се провокира от различни храни. Например, от белтъчините в млякото – краве, овче, козе, конско. Също от яйцата – може да се забележи още в детска възраст, сетне обикновено изчезва. От соеви белтъчини – те се намира в промишлени продукти от соя. Ето защо, преминаването към соево мляко не винаги спасява детето от негативна реакция към кравешките белтъчини. Глутенът пък се намира във всички зърнени продукти и производните им. Непоносимостта към риба и морски дарове може да се изрази дори при най-малкия контакт със съответния продукт - даже само от миризмата на риба или морски дарове. В този случай толерантност не се развива - иначе казано, човек не свиква с тази непоносимост, а тя се запазва цял живот. Фъстъците често са скрита съставка, използвана в хранително-вкусовата промишленост, затова алергичният към тях човек трябва да внимава със състава на продуктите.

Какво да направите, за да се избегне пристъп на алергия или хранителна непоносимост? Преди всичко, трябва да разгледате хранителния продукт, към който изпитвате съмнения, да установите неговия състав. Ако имате подозрения, откажете се да го консумирате. Това се отнася и за сходните храни – например, ако човек не възприема миди, тогава охлювите също могат да му навредят. Един от методите на лечение е приемането на лекарства, но това трябва да става само под наблюдението на лекар и по негово предписание.

Трябва да се знае, че алергиите и хранителните непоносимости имат различни характеристики и природа на възникване. Важно е да анализирате менюто си навреме и да го коригирате по съответния начин.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес