Секстингът (обмяната на еротични съобщения и снимки) в последно време привлича вниманието не само на потенциалните участници, но и на учените. Полезно или вредно е това явление? Мненията не са еднозначни, пише psychologies.ru.
Първите проучвания по въпроса показваха, че хората, занимаващи се със секстинг са склонни към рисково поведение (незащитен секс, употреба на алкохол и наркотици), за което си „плащат“ с венерически болести и нежелана бременност.
Психолозите Емили Стаско и Памела Гелър от Университета Дрескел, Филаделфия, САЩ, са решили да проверят дали няма и нещо полезно в т.нар. секстинг. В крайна сметка става въпрос за открито и свободно еротично общуване. Учените провели анкета, за да разберат как секстингът се отразяа на качеството на отношенията и сексуалната удовлетвореност.
В допитването взели участие 870 американци (57,7% от тях - жени) на възраст от 18 до 22 години, три четърти от тях имали постоянна връзка, 43% никога не са встъпвали в брак и още толкова били женени.
Окзало се, че секстингът е много разпространен. 87% от анкетираните някога за изпращали еротично съобщение и/или снимка, а 82,2% от тях са го правили през последната година. Повечето участници са използвали за целта смартфон.(95,9%). 73,9% са си разменяли съобщения с постоянния си партньор, 43% – със случаен познат. Само 12% са правили „секстинг“ с друг човек, докато са имали постоянен партньор.
Най-често съобщенията са се изпращали от дома, но 30% признават, че им се е случвало и от офиса.
Става ясно, че за онези, които нямали сериозни отношения, сексингът е бил свързан с по-висока сексуална удовлетвореност (в здравите бракове такава връзка не е установена).
Авторите на изследването смятат, че на секстинга вече не трябва да се гледа като на изцяло отрицателно явление, те дори препоръчват в някои случаи да бъде използван при психотерапия при двойките.