Както и най-честите причини, поради които хората развиват фобия от обвързване.
СКЪПИ Д-Р. ДЖЕН,
Срещам се с моя партньор от три години и тoй все още трепва, когато спомена брак или говорим за неща като закупуване на дом заедно. Той много ясно показва, че иска да бъде с мен, но изглежда се спира, когато говорим за това по-конкретно. Един от приятелите ми, който наблюдава поведението, казва, че партньорът ми има страх от обвързване. Какви са признаците, които трябва да търся - и как да продължим напред? — Срещам се с обвързващофоб
СКЪПИ, СРЕЩАШ СЕ С ОБВЪРЗВАЩОФОБ,
Една връзка е като голяма бяла акула - тя трябва да продължи да се движи напред, за да получи кислорода, от който се нуждае, или в противен случай ще умре. Когато сте с партньор, който не е в състояние или избира да не премине към следващия етап на развитие, това може да причини огромни проблеми. Понякога това се случва, защото сте с някой, който е емоционално недостъпен, или друг път просто не съвпада. Често проблемът е, че сте с някой, който се страхува от обвързване.
Хората, страдащи от фобия за обвързване, се плашат от крайъгълни събития в една връзка като живеене заедно, моногамия, годеж, брак или раждане на деца. Понякога те са в състояние да имат дългосрочна връзка, но когато възникнат тези ангажименти, те откачат.
4-те признака на безперспективната връзка
Признаци, че вашият партньор се страхува от обвързване
Понякога е трудно да разберете дали това е страх от обвързване - или двамата просто не си пасвате. Страхът от обвързване е съвременното „не си ти, аз съм“ и от теб зависи да разбереш дали можеш да се справиш с това или не. Първата стъпка е да се определи дали това наистина е страх от обвързване. Ето няколко признака.
1. Те не са в състояние да бъдат уязвими във връзката. Толкова се страхуват да не бъдат наранени, че не желаят или не могат да свалят гарда си, за да ви позволят да видите по-меката им страна.
2. Страхуват се от отхвърляне. Често пъти те дори не го признават пред себе си, но се ужасяват да не бъдат отхвърлени. Лесно се нараняват и приемат нещата лично, което само засилва този страх.
3. Те са люспести. Имат проблеми с правенето на планове. Това може да варира от неангажиране относно следващата среща, бъдеща ваканция или планове за провеждане на важно събитие като среща с родителите. Фобите на ангажиментите ще избягват този тип планове на всяка цена. Те са склонни да бъдат ненадеждни за всичко, което изисква ангажираност и отчетност, дори и телефонно обаждане.
5 златни правила за успешна връзка
4. Връзките им никога не минават определена точка. Те имат дълга история на кратки връзки, които могат да продължат от седмици до около 18 месеца. Изглежда, че нищо не нарушава двугодишната бариера. Когато нещата в една връзка станат реални, те вероятно ще избягат.
5. Имат история на избиране на неподходящи или недостъпни партньори. Те имат история на избиране на хора, които не са подходящи дългосрочни партньори - зависими, алкохолици, хора с неразрешени психични проблеми, женени хора и емоционално недостъпни. Това им помага да избегнат обвързване.
6. Те никога не са били женени. Понякога може да срещнете някой, който е бил женен, но след това толкова се е изплашил от болката от развода си, че е изпаднал в фобия към обвързване. Обикновено обаче е малко вероятно те да са били женени, тъй като бракът е най-големият ангажимент.
7. Те нямат много приятели. Страхът от отхвърляне се простира отвъд романтичните връзки. Приятелството изисква вид ангажираност, откритост и желание да бъдете уязвими, за да имате дългосрочни приятелства.
8) Имат проблеми с използването на заглавия. Те се чувстват неудобно да етикетират връзката ви и да използват думи като гадже и приятелка. Те ще избягват тези условия и дискусии за това как да се справят с тях.
Откъде идва страхът от обвързване?
Неспособността да развиете здрава връзка и да се обвържете е знак за емоционални проблеми. Обикновено това идва от детството, но понякога идва от по-скорошно отхвърляне или нараняване. Някои от най-честите причини, поради които хората развиват фобия от обвързване, са следните.
- Виждане с родители в лоши отношения
- Преживяване на нестабилен развод на родител
- Загуба на родител поради болест или смърт в детството
- Проблеми с привързаността в ранна детска възраст
- Да бъдеш подложен на травма или малтретиране в детството
- Преминават през собствената си лоша раздяла или развод
Може ли фобията на обвързване да се промени?
Ако някой, който се страхува от обвързване, иска да се промени, това е много възможно. Но често техният страх ги възпира да искат нещо различно или да са готови да свършат работата, за да променят начина си на мислене. Най-ефективният подход е индивидуалната терапия и/или терапията при двойки. Това може да помогне и на двама ви да разберете дали това е нещо, с което вашият партньор иска да работи и е способен да направи.
Когато имате партньор с тези страхове, трябва да приемате нещата много бавно, което изисква много търпение, което не е за всеки. Обикновено партньорът, ориентиран към ангажиментите, достига точка във връзката, където тяхното негодувание и разочарование започват да вредят на връзката. След като влезете в тази територия, връзката е върху тънък лед. След като тези негодувания достигнат точката на кипене, ако нещата не се променят, връзката вероятно ще приключи.