Хората с висока емоционална интелигентност (EQ) имат способността да се държат тактично дори в напрегнати работни ситуации. Не става въпрос за потискане на емоциите, а за конструктивно поведение.
Работното място може да бъде благоприятна среда за разочарование. Въпреки че не винаги е възможно да се избегнат негативните емоции, хората с висока емоционална интелигентност намират начини да се изразяват професионално и с уважение. Винаги е предизвикателство да прехапеш езика си, преди от устата ти да излезе остра, пасивно-агресивна забележка, когато откриеш, че някой ти е откраднал обяда на работа. Независимо дали са изречени на глас или по имейл, саркастичните забележки обикновено не са подходящи на работното място. За щастие хората с висока емоционална интелигентност (EQ) притежават суперсила: те успяват да намерят конструктивни начини да изразят, че нещо не е наред, като същевременно запазват професионализъм и уважение.
Вижте още: Психолог: Това е идеалната разлика във възрастта на партньорите
Има 7 фрази, които емоционално интелигентните хора са премахнали от работния си речник.
1. Това не е моя работа
Представете си следното: крайният срок изтича и колега отчаяно търси помощ за задача, която е малко извън обичайния ви обхват. Отговорът „това не е моята работа“ сигнализира за фокусиране върху твърди граници и нежелание да бъдеш екипен играч. Емоционално интелигентните хора разбират стойността на сътрудничеството и нямат нищо против да се включат в друг проект или единица, когато е необходимо. Те знаят колко е важно да работят заедно, за да свършат работата.
2. Не е честно!
Животът и работното място не винаги са справедливи. Емоционално интелигентните хора разбират, че понякога нещата просто не вървят както трябва. Но няма да ги хванете да ритат и плачат. Те се фокусират върху това, което могат да контролират. Поемете дълбоко въздух и продължете по-нататък.
3. Грешките
Дори и да не са съгласни, емоционално интелигентните хора смекчават удара и обясняват защо не са съгласни с този човек и каква е тяхната алтернатива. Помислете за фрази като "Виждам го по различен начин. Ето моята гледна точка..." или дори "Интересно нещо! Мислили ли сте също за...?" Откриването на дебат обикновено е много по-продуктивно за започване на сътрудничество и позволява на всеки да сподели своите идеи.
Вижте още: Сложете тези неща в спалнята си, за да привлечете любов
4. Нали ти казах
Вашите колеги не са ваши братя и сестри. Дори ако се спънат и паднат, след като са пренебрегнали съвета ви, устояйте на желанието да се отдадете на самодоволното „Казах ви“. Тази фраза не прави нищо за решаване на проблем или изграждане на доверие. Хората не търпят арогантност и високомерие и имат много повече ползи от подкрепа, ако сгрешат. Така че, дори и да сте вътре, съпротивлявайте се! Заменете тази фраза с нещо по-симпатично, като например: „Как мога да ви помогна да се върнете на правилния път?“
5. Ти винаги.../Ти никога...
„Винаги оставяте принтера да работи!“ Но не е виновен само един човек за големите сметки за ток. Затова трябва да се избягват обобщенията с „винаги“ и „никога“. . Тези широки и изчерпателни твърдения оставят малко място за нюанси. Не само, че подобни твърдения рядко са верни, но и карат другия да се защити. Емоционално интелигентните хора се фокусират върху конкретните неща. Вместо "Никога не изключваш принтера", опитайте "Дали би могла да изключиш принтера, след като го ползва днес?" Благодаря ти!"
6. Това е глупава идея
Директното обиждане на нечии идеи е рецепта за наранени чувства и задушаване на творчеството. Освен това често сме слепи за стойността на идеите на други хора. Така че, независимо дали смятате нещо за добра идея или не, намерете начини да предложите градивна критика, без да смазвате нечий дух.
Вижте още: Много мъдра притча за силата на благодарността
7. Решете сами
Да кажете тази фраза на колега, който търси помощ, е изкушаващо, когато сте затрупани с работа. Въпреки това е дълбоко безполезно и много деморализиращо. Емоционално интелигентните хора ценят работата в екип и наставничеството и разбират, че всички ние понякога се нуждаем от помощ. Те знаят, че е имало много случаи в миналото, когато са имали нужда от помощ и са им били дадени времето и търпението на други хора, и не възнамеряват да пропуснат да дадат обратно при собствените си условия. Така работи кармата!