Яйцето е продукт, доставящ на организма щедри количества ценни вещества – протеини, минерали, сред които най-важните са селен, магнезий, фосфор и желязо, и витамини, сред които в най-значими количества А, Д, Е, В6 и В9. Ползата да здравето им е доказана и незаменима, но редица потребители ограничават консумацията на яйца, водени от разпространяващи се митове за тях, с което се лишават от ценни вещества, подпомагащи функционирането на редица тъкани и органи.
Кои са шестте най-разпространени мита за яйцата?
Мит 1
Суровите яйца са най-полезни.
Всъщност суровите яйца са опасни за здравето, тъй като могат да ви заразят със салмонела. Мит е, че те съдържат повече протеини от сварените. Много спортисти и културисти приемат сурови яйца с шейкове, вярвайки на това твърдение. Тъкмо обратното – свареното яйце е много по-пълноценен източник на полезни вещества и протеини.
Мит 2
Яйцата съдържат много холестерол и с консумацията им не трябва да се прекалява.
Истината е, че холестеролът се съдържа само с жълтъка на яйцето. Белтъкът съдържа белтъчини и вода. Нещо повече – холестеролът в жълтъка е полезен холестерол. Той не само че не уврежда кръвоносните съдове и не води до натрупване на плаки, но и им въздейства положително и здравословно, понижавайки риска от сърдечно-съдови заболявания. Добрият холестерол намалява вероятността от атеросклероза. Може да продължите да консумирате спокойно любимите си яйца, без да премахвате жълтъците им.
Мит 3
Яйцата се съхраняват само в хладилник.
Този мит е частична истина. Измитите яйца се съхраняват в хладилник, но тези, които не са измити, спокойно може да се съхраняват на хладно и тъмно място.
Мит 4
Петното с червен цвят в жълтъка означава, че е имало зародиш и от това яйце е щяло да се излюпи пиленце.
Това е невярно твърдение. Тези кървави петънца означават само едно – скъсан кръвоносен съд, докато яйцето се е заформяло в кокошката. Консумирайте ги спокойно, игнорирайки петънцето. То не представлява опасност за здравето ви. Само ги приемете изпържени или сварени, не сурови.
Мит 5
Качеството на яйцето и полезните вещества в него си личат по цвета на черупката и жълтъка.
Истината е, че цветът на черупката, големината на яйцето и други разлики във външните белези не оказват никакво влияние на същността, вкуса и ползата от него. Белите яйца не са нито по-малко, нито повече полезни от кафявите. Нито пък по-големите яйца от по-малките. Цветът на жълтъка също е без значение. Той не показва нищо. Резултат е от храните, с които са захранвани кокошките. Разликите в ценните минерали и витамини, в полезността на едно яйце идват единствено от видовете яйца – кокоши, пъдпъдъци, щраусови и т.н.
Мит 6
Домашните яйца са по-сигурни от купешките.
Те са по-пресни по правило, но не и по-безопасни. Яйцата от магазина подлежат на строг контрол за болести, изследвания за безопасност и други – нещо, което не правите с домашните си кокошки и яйцата, отглеждани за лична консумация.
Интересен факт за яйцата
Противно на общото мнение те са незаменими за бременните жени, тъй като съдържащ витамин, грижещ се за правилното формиране на гръбначния мозък на плода – холин. Помагат на бременните и да поддържат нормално за състоянието си тегло, засищайки, доставяйки ценни вещества, полезни калории и минимум въглехидрати.