С края на лятото започва прибиране на реколтата за съхранение през есента и зимата. Внимателно поставяме зеленчуци и плодове в мазето, но внезапно се оказва, че продуктите се развалят, а студовете все още дори не са започнали. Причината е, че не отчитаме степента на влажност в помещението, не вземаме предвид препоръките за продуктово съседство, не следим температурата и т. н.
Грешка 1. Съхраняваме всички продукти при еднакви условия. За различните зеленчуци и плодове са подходящи различни температури. Например, моркови, зеле, цвекло трябва да се съхраняват в диапазона от 0 до +5 градуса. Но тиквите, тиквичките, бобът харесват, когато е по-топло - около +10 градуса.
Грешка 2. Използваме хладилник. Въпреки, че сме свикнали да съхраняваме всичко в хладилник, той далеч не е подходящ за някои плодове и зеленчуци. Например, лук, чесън и картофи определено не трябва да се оставят там, защото гният или започват да поникват. Краставици, цвекло, тиква, тиквички се съхраняват най-добре в килер, отделна кутия или друго тъмно и сухо място. В хладилника измръзват и губят полезните си свойства.
Грешка 3. Не обръщаме внимание на сортовете. Когато разпределяме реколтата, трябва да се съобразяваме със срока на годност на всеки конкретен продукт. Например, не трябва да съхраняваме всички ябълки накуп. Един сорт може да не изтрае и един месец, но другият ще издържи до пролетта. А в общ сандък или чувал ще изгният всички заедно, като по-ранно гниещите ще „подкарат“ със себе си и по-издръжливите. Подобна ситуация се случва и с други продукти. Затова сложете дълготрайните сортове по-назад, а малотрайните по-отпред. Иначе рискувате да останете без реколта.
Грешка 4. Не проверяваме реколтата. Друга често срещана грешка е да не сортираме плодовете и зеленчуците, преди да ги изпратим в мазето. Понякога изглежда, че всички продукти са цели и невредими. Но един загнил или червив плод може да унищожи цялата реколта. Смело изхвърляйте болните и повредени плодове и зеленчуци, ако искате да запазите останалите повече от няколко седмици!
Грешка 5. Прекаляваме със сухотата в мазето. Поради високата влажност в мазето зеленчуците и плодовете се покриват с гъбички и постепенно загниват. Необходимо е да се отървете от излишната влага - но не пресушавайте въздуха. Дори някои стопани слагат пакети със сол в мазето, за да абсорбира влагата. Но това в никакъв случай не трябва да се прави! Солта прекалено изсушава въздуха. Поради това плодовете и зеленчуците губят своята сочност, повяхват и се сбръчкват. Важно е да се вземе предвид предпочитаното съдържание на влага за всеки продукт. Например картофите са добри даже при 90%, но лукът започва да гние, когато количеството влага е над 70%.
Грешка 6. Пренебрегваме продуктовото съседство. Продуктовото съседство сочи правилата за съвместно съхранение на различни видове продукти, които гарантират безопасността и качеството им. Това важи и за зеленчуците и плодовете в мазето. В идеалния случай трябва да имаме отделна кутия или рафт за всяка култура. Ако мястото е ограничено или няма достатъчно контейнери, поне доматите, чушките, лукът и чесънът трябва да държим далеч от други култури.