Спрямо начина ни на живот, физическата активност, храненето ни, се определя и цялостното ни здравословно състояние. Хранителните навици са сред най-важните и те се сформират още през ранното ни детство, като с течение на времето е възможно да претърпяват и промени. Но основата е много важна и е редно да се погрижим да изградим здравословни навици както у себе си, така и у нашите деца.
Чрез храната си набавяме голяма част от необходимите на организма ни полезни вещества - витамини, минерали, а и протеини, фибри, полезни мазнини, въглехидрати и т.н. По този начин изграждаме и нашия имунитет.
Част от тези навици обаче не е задължително да са свързани с консумацията на храна, а с процеса на нейното приготвяне например. Нека видим “малките” грешки, които правим, но които не са никак безобидни:
Да пробваме развалена храна
Ако имаме съмнения за това дали даден продукт е развален, има и други признаци, по които можем да познаем - промяна на мириса, цвета, мухъл и т.н. В никакъв случай не пробвайте тези продукти и не ги яжте, защото може да си причините хранително натравяне.
4 опасни навика, които състаряват лицата на жените
Некачествено измиване на съдовете
Тези съдове, които са използвани за съхраняване и приготвяне на сурова риба или месо, трябва да се почистват изключително старателно. Суровите продукти са гнездо на бактерии, а при използването на една и съща посуда и прибори, ние можем да разнесем бактериите и из другите храни. Отделяйте използваните за тази цел съдове, за да избегнете здравословни проблеми.
При размразяването на продукти
Размразяването на продукти е препоръчително да се осъществява на най-долния рафт в хладилника или в микровълновата на определен режим. Размразяването на стайна температура например в мивката или на масата не е никак препоръчително особено за продукти като месо, риба и морски дарове. По-високата температура създава по-благоприятна среда за размножаване на бактерии, а както знаем, те присъстват в суровите продукти. По този начин рискът от натравяне е по-голям.
Тези 2 вредни хранителни навика могат да доведат до сериозно заболяване
Измиване на месото
Суровото месо всъщност не е препоръчително да се мие, защото бактериите, разположени по повърхността му, лесно могат да се разпространят из мивката и други части от кухнята. Съветваме ви да почистите леко месото с влажна кърпа за еднократна употреба или най-добрият вариант - с кухненска хартия.
Полусурови храни
Особено месото и рибата не бива да се изпробват, ако не са изпечени както трябва, защото бактериите в тях може все още да са живи. Ако не можете да преценявате по другите фактори, то кухненският термометър ще се превърне във ваш верен помощник.