В ерата на здравословното хранене има една спрягана храна за изключително полезна, а именно рибата. И това е факт. Рибата, която е прясна, чиста и идва от море/река, всъщност е пълна с полезни вещества като Омега-3.
Също така норвежката сьомга, специално отглеждана във ферми за риба, е също толкова пълна с хормони, препарати и антибиотици, както пилешкото месо, например. Ето 5 причини защо е по-добре да се обърнете към диво уловена сьомга, ако е, разбира се, спрямо вашия бюджет:
1. Антибиотици
Предвид, че се отглеждат на много по-малко място в сравнение с открития океан, рибите в рибарниците, са често изключително натъпкани една в друга, като по-този начин могат да заболяват по-често и да се заразяват. Тук идва ред на антибиотиците, които се използват регулярно и после вие ги консумирате с рибата.
2. Високи нива на живак
Всички риби имат потенциален риск да пренесат живак на трапезата ви. Докато обичайно няма особен проблем да консумирате внимателно и в модерация, имайте едно наум, ако обичате често да хапвате риба, а тази отглеждана във ферми има обичайно по-високи нива на живак от тази която е диво уловена.
3. Диоксини
Потенциално опасни вещества, които погълнати в голямо количество, могат да предизвикат сериозно натравяне. Норвежката сьомга във фермите е възможно да съдържа по-високи нива от дивата, въпреки че според експерти, по-рядка консумация на норвежка сьомга (3-4 месечно), не би следвало да крие потенциални опасности за организма. Ако обаче обичате да хапвате през ден - два, то е добре да помислите дали не натрупвате много токсини в тялото си.
4. Рибата във фермите, всъщност е оцветена в розово
Всъщност сьомгата, която виждате най-често, е хранена с гранули, съдържащи "карофил", който е изкуствен оцветител, за да може нейното месо да изглежда такова, каквото е на дивата риба. Реално на изкуствено отглежданите сьомг, цветът е сивкав и не толкова апетитно изглеждащ за обикновения потребител, затова се оцветява изкуствено.
5. Плуват в тесни пространства, често в собствените си екскременти
Предвид, че реално се отглеждат в голям "аквариум", често си плуват в собствените отпадни продукти, което, разбира се, само по себе си означава, че създава предпоставка за образуване на патогенни организми. А именно и затова се включват антибиотиците като добър начин да се справят с този проблем.