Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 натурални и безопасни начина да почистим хладилника и да го ароматизираме

05 април 2022, 17:30 часа

Много е важно редовното почистване на хладилника у дома. Можете да се използват и препарати за почистване, но те са скъпи и невинаги са ви под ръка. Затова подходящи са народните методи, много от които винаги са в кухненския шкаф.

Общи правила за почистване

Преди да започването на почистването на хладилника, е добре да бъде извършен подготвителен етап:

·        Първо е добре да бъде извадена храната от хладилника. Ако сред тях има нетрайни, те трябва да се изпратят на балкона или да се поставят в студена вода. Настройте хладилника  на режим "Размразяване", като не забравяте да изключите от електричеството.

·        Издърпайте подвижните чекмеджета и рафтовете, оставете ги настрани. Изплакнете ги с топла вода, добавяйки малко количество сода.

·        Вземете гъба за пране мека, без метални вложки. В противен случай пластмасовите части на хладилника могат да бъдат надраскани.

След измиване трябва да избършете всички вътрешности на хладилника с мека кърпа и да ги оставите да изсъхнат. Остава да върнете рафтовете на мястото им и да зададете желаната температура.  Не всеки избира химикали за почистване на хладилника, страхувайки се, че те ще повлияят негативно на съхраняваните там продукти.

Но някои народни методи се справят с това не по-лошо. За да премахнете мръсотията и жълтите петна, които често се образуват по повърхността на хладилника, можете да използвате следните опции: амонякът, сапунът за пране, оцетът, содата, дори пастата за зъби.

Хлебна сода

Това не само ще премахне мръсотията, но и ще лошата миризма. Инструкцията е проста:

·        Разбъркайте 2 с.л. сода в 0,5 литра топла вода.

·        Всичко се разбърква добре, така че зърната на содата да бъдат напълно разтворени.

Достатъчно е да навлажнете добре гъбата в получената смес и да избършете всички вътрешни повърхности на хладилника. След това вземете чиста, суха кърпа и ги прекарайте отново.

Сапунен разтвор

Ако замърсяването е твърде силно, най-добре е да използвате сапунен разтвор. Освен това сапунът за пране, който може да премахне както пожълтяването, така и неприятната миризма, е много ефективен.

Приготвяне и употреба:

·        На ренде минете малко парче сапун.

·        Изсипвате гореща вода, добре разбърквайки, за да разтворите сапуна.

·        Избършете всички повърхности, уплътнения и други части с готовата смес.

·        Измийте сапунен разтвор с влажна кърпа и избършете със суха такава.

Паста за зъби

Отличен вариант за почистване на хладилника: бори се с най-неприятните миризми, мръсотия, жълти петна. И благодарение на меката си структура, не уврежда пластмасовите повърхности. Някои използват зъбен прах за това, но неговата абразивна структура може да остави драскотини по повърхността. Достатъчно е просто да нанесете пастата върху повърхността, да я разтриете с мека кърпа (или четка с меки косми), оставете за 10-15 минути и после изплаквате с чиста вода.

Амоняк

Добър вариант, ако хладилникът е много миришещ на храна. Единственото предупреждение е, че не трябва да използвате този инструмент твърде често (не повече от веднъж месечно), в противен случай пластмасовите части могат да се повредят. И не забравяйте да използвате ръкавици и маска (или отворете прозорец), тъй като амонякът има много силна миризма.

Инструкция:

·        Смесете 30 милилитра амоняк в 350 милилитра вода.

·        Накиснете гъба в състава.

·        Избършете всички вътрешни повърхности.

·        Изплакнете обилно с чиста вода.

Амонякът не само ще премахне всички миризми, но и ще подейства дезинфекциращо.

Оцетна киселина

Тази течност е била използвана от нашите баби, когато не е имало рекламирани мощни "химични" агенти. А оцетът все още е популярен днес, защото действа ефективно срещу различни замърсявания, петна, жълти петна и миризми.  За да почистите хладилника с оцет, направете следното:

·        Смесете 100 мл вода и същото количество оцет (не използвайте повече есенция, в противен случай пластмасовите продукти ще поемат нейната миризма).

·        Накиснете чиста кърпа или гъба в приготвения разтвор, избършете всички повърхности.

·        Ако мръсотията е твърде стара, като например парче храна, което е полепнало по него за дълго време, оставете за 10 минути, след което изплакнете обилно с чиста вода.

И не забравяйте да оставите хладилника отворен, за да се изпарят миризмите.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес