Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

4 изненадващи неща, с които можете да се заразите в собственото си легло

11 септември 2021, 15:20 часа

Милионите микроби и патогени на най-опасните болести, които живеят в спалното ви бельо.

Опасни съседи

Съгласете се, че няма нищо по-добро от това да се мушнеш под завивките и да оставиш главата ти да потъне във възглавницата. Но това може да завърши зле. Факт е, че много опасни и невидими съседи живеят в спалната ви постеля.

Като цяло леглото ви не е много по-различно от пода. Комбинацията от пот, слюнка, пърхот и мъртви кожни клетки го прави оптимално място за размножаване на бактерии, гъбички, вируси и малки насекоми, казва микробиологът Манал Мохамед от Уестминстърския университет.

Кой живее там?

Сега, дори и да няма никой в ​​леглото, не можете да се чувствате сами. Както предупреждава микробиологът, невидимият живот кипи под завивките ни.

Например, проучване за постелки в болниците установи, че стафилококовите бактерии върху калъфките за възглавници са често срещани. В леглата на пациентите се открива и истинска среда за размножаване на така наречените грам-отрицателни бактерии, които са устойчиви на антибиотици и могат да причинят инфекции на пикочните пътища, пневмония, диария, менингит и сепсис, ако попаднат в тялото.

Те се заселват за дълго време

Бактериите, които причиняват болести, могат лесно да влязат в леглото ви. По време на сън човек губи около 500 милиона кожни клетки, които привличат акари. Лесно е да пренасяте микроби в леглото от замърсени дрехи, кърпи, тоалетна и домашни любимци.

Освен това, стафилокок ауреус може да живее седмица на памук и две седмици на хавлиена кърпа. Гъбички като Candida albicans, които причиняват млечница, инфекции на пикочните пътища, се размножават по тъканите до един месец, а грипните вируси - в рамките на 8-12 часа.

Смяна на калъфки за възглавници

Хигиената е най-добрата превенция. След сън не оправяйте веднага леглото, оставете го да се проветри. На матраците използвайте перални калъфи, които се перат веднъж на седмица или на две, купете нов, ако е на повече от десет години.

Препоръчително е да перете спалното си бельо всяка седмица или повече при температура (40 ℃ - 60 ℃), особено ако прекарвате много време в него, спите голи или се потите много през нощта. Препоръчва се също да сменяте калъфките на възглавниците на всеки два до три дни.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес