Пандемията удари по приходите на много хора и бизнеси, а тази зима очакваме ново покачване на цените. В тази връзка решихме да споделим с вас три ценни финансови граници, които сами да си наложим, за да нямаме проблеми с месечния бюджет.
1. Живейте според възможностите си
Казват, че не можете да харчите това, което нямате, но благодарение на кредитните карти това твърдение е отживелица. Това обаче може да доведе до дълг, поради което това да се научим да живеем според възможностите си е първата стъпка към създаване на финансови граници след карантина.
Определете ограничения за навиците си на харчене въз основа на сумата, която печелите и която ви остава след плащане на сметки и други нужди. За да направите това, помислете за създаване на месечна бюджетна диаграма, която ви позволява да уловите своя поток от приходи и разходи, така че да можете да видите какви средства ви остават да изразходвате, както сметнете за добре.
2. Ако нямате пари за себе си, няма как да давате заеми на другите
През този сезон може да се окажете в положение, когато някой иска заем от вас. В тези ситуации се облегнете на израза от горната точка. Едно от най-мъдрите неща, които можем да направим, е да се научим да предизвикваме приятните за хората тенденции, особено що се отнася до финансите. Невъзможността да дадете на някого пари не ви прави егоистичен човек, нито означава, че не сте щедри.
3. Определете какво заслужава вашето „да“
Вашите граници се коренят във вашите ценности и вие знаете кое е важно за вас и кое не. Що се отнася до разходите, важно е да прецените дали това, за което харчите парите си, добавя стойност към живота и обстоятелствата ви. Оценявате ли новите преживявания? Трябват ли ви тези нови дрехи? Пътуване? Материални придобивки? Вие можете да определите какво е важно за вас и след като направите това, това е чудесна отправна точка да прецените дали за нещо си струва да похарчите парите си.